W ramach gospodarki magazynowej możemy wyróżnić ewidencję magazynową realizowaną po to aby znać aktualny stan ilościowy i wartościowy towarów oraz co szczególnie dotyczy przedsiębiorstw zajmujących się wyłącznie magazynowaniem tak zwane zarządzanie magazynem WMS (Warehouse Management System). WMS mimo, że przede wszystkim dotyczy przedsiębiorstw branży logistycznej może również występować, a co ważniejsze występuje coraz częściej w przedsiębiorstwach innych branż, które widzą konieczność optymalizowania procesów związanych z magazynowaniem. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie ERPIT Sp. z o.o. opracowuje rozwiązanie WMS, które będzie uzupełnieniem systemu ERP enova365.

 1. Celem wprowadzenia specjalizowanych urządzeń z uproszczonym interfacem (kolektory danych) jest przyspieszenia, uproszczenia i wprowadzenia ścisłego obrotu magazynowego (również kontroli partii) w momencie wykonywania operacji magazynowych. Nowoczesne kolektory pozwalają na mobilne wejście między regały i wprowadzanie dokumentów przy pomocy kodów kreskowych już na poziomie kolekcji zamówienia. Kolektory danych połączone za pomocą sieci (np. Wi-Fi) z ERP enova365. Dostępne są także podpowiedzi głosowe. System można skonfigurować pod potrzeby klienta.

 

wms_rys1

 

 1. Wdrożenie Erpit WMS pociąga za sobą zmiany jakości pracy, redukcję pomyłek i dokładne śledzenie przepływu towarów (ewidencja wykonywana jest na bieżąco bez zbędnej zwłoki). Rozwiązanie obejmuje wiele elementów, dwa podstawowe to wydanie magazynowe i przyjęcie magazynowe.
  1. Wydanie magazynowe – przykład konfiguracji.
 • Proces wydania magazynowego rozpoczyna się od logowania operatora do urządzenia (kolektora) przez skanowania kodu kreskowego na identyfikatorze pracownika.
 • Posiadamy zamówienia do klienta, na tym etapie nie posiadamy jeszcze numerów partii przypisanych do pozycji dokumentów. Uzyskanie przez zamówienie odpowiedniego statusu powoduje pojawienie się na kolektorze zamówienia i możliwość dokonania kolekcji towarów pod zamówienie.
 • Istnieje możliwość wczytania zamówienia do kolekcji przy pomocy skanowania kodu kreskowego na etykiecie zamówienia.
 • Przy pomocy wbudowanego skanera kodów kreskowych następuje wczytanie odpowiednich towarów oraz ich numerów partii.
 • Proces kończy się ponownym skanowaniem etykiety co powoduje wygenerowanie Faktury w stanie „w buforze”.
 • Należy okleić paczkę z zamówieniem wydrukowaną etykietą z kodem kreskowym zamówienia.
 • Faktury mogą zawierać sygnatury wpisane kodami kreskowymi zawierającymi numer zamówienia któremu odpowiadają.

wms_rys2

Proces kolekcji

Skanowanie pozycji zaczyna się od zaczytania numeru partii z kodu producenta  EAN128, następnie jest zaczytywany towar z EAN13 odpowiednio dla całego kartonu lub dla pojedynczych towarów. Kody zgodne ze specyfikacją GS1. Proces kończymy ponownym skanowaniem kodu zamówienia. Proces może być przerwany, wstrzymany lub przejęty przez innego użytkownika.

wms_rys3

 

wms_rys4

Opis interface’u

Informacje które muszą być wyświetlane w kolekcjonowanym zamówieniu

 1. Miejsce magazynowania
 2. Nazwa towaru
 3. Numer katalogowy
 4. Ilość
 5. Czy pozycja została wczytana ?

Po zmianie stanu pozycji dokumentu schodzi z listy lub zostaje przesunięty na ostatnią pozycje i/lub zmienia kolor i/lub zmienia się czcionka.

W aplikacji przewidziano możliwości postępowania w sytuacjach niestandardowych takich jak brak towaru do zamówienia zarówno częściowy dla pozycji jak i całej pozycji – operator musi wtedy wskazać powód tego braku z listy wyboru.

Proces przyjęcia magazynowego.

Zakłada się, że PZ od dostawcy znajduje się już w programie enova365 (wygenerowana na podstawie zamówienia, wprowadzona itp.). W celu sprawdzenia zgodności dostawy. Weryfikujemy ten dokument PZ przy pomocy kolektorów, czyli wychodzimy od zaczytanej faktury, należy przewidzieć skanowanie partiami. Nie od razu zostanie zweryfikowana cała dostawa która przyjechała.

wms_rys5