
Instrukcja obsługi - Dodatek eCommerce
I. Instalacja dodatku
Instrukcja dla v. 1.80.
1. Generator cech
Aby ułatwić instalację dodatku, w paczce z dodatkiem oprócz pliku DLL znajdują się dwa pliki XML (ConfigFeatures.xml i Usługa Brak towaru.xml), które służą do zaimportowania cech ogólnych oraz usługi o nazwie BRAK TOWARU, które są konieczne do prawidłowego działania dodatku.
Aby je zaimportować należy w enova365 wybrać poniższą opcję:
Następnie należy wczytać obydwa pliki XML dołączone do pliku DLL.
Następnie należy zainstalować sam dodatek oraz wczytać wygenerowaną licencję.
Następnie należy ponownie uruchomić enova365.
Jeżeli w enova365 w Narzędzia -> Opcje jest widoczna zakładka ERPIT -> e-commerce, to znaczy, że biblioteka z dodatkiem została zainstalowana prawidłowo.
2. Instalacja dodatku
Instrukcję instalacji dodatków do enova365 znajduje się pod linkiem:
3. Licencja dodatku
Instrukcję wczytywania licencji do dodatków do enova365 można znaleźć pod linkiem:
Jak zainstalować licencje dodatku w enova365?
II. Konfiguracja dodatku
Aby uruchomić okno konfiguracji należy w enova365 wybrać:
Narzędzia -> Opcje -> ERPIT -> e-commerce
W lewym górnym rogu zakładki znajduje się numer wersji. W przypadku aktualizacji dodatku należy się upewnić, że została zainstalowana wersja z odpowiednim numerem.
Pod numerem wersji znajduje się przycisk za pomocą którego można w dowolnym momencie otworzyć tą instrukcję w domyślnej przeglądarce internetowej.
1. Logi
Obsługa logów jest opcjonalna, działa tylko w interfejsie desktopowym i ma charakter diagnostyczny. Po zaznaczeniu pola Logi -> Aktywuj należy podać ścieżkę do której logi będą zapisywane.
2. Cechy identyfikujące dokumenty
Należy wybrać cechy na dokumentach handlowych, które zostaną wypełnione typem i nazwą konta z którego z dany dokument został zaimportowany.
3. Warianty towarów
Jeżeli na wykorzystywanej platformie e-commerce jest obsługiwana wariantowość (jeden produkt posiadający kilka wariantów), to należy zaznaczyć pole Aktywuj w sekcji Warianty towarów.
Mechanizm wariantowości w dodatku jest oparty na cesze Kod. Wartość tej cechy powinna składać się z kodu towaru nadrzędnego (głównego) oraz kodu wariantu (po znaku „/”).
Np. towar główny X ma kod o wartości „ABC”. Wtedy warianty towaru X powinny mieć kod o wartości „ABC/DEF”, „ABC/GHI”, „ABC/JKL” itd. Część kodu przed znakiem „/” wskazuje, który towar jest towarem nadrzędnym dla wariantu.
Jeżeli wariantowość nie jest wykorzystywana, to należy przejść do punktu 2.
Po zaznaczeniu opcji Aktywuj pojawi się nowa sekcja Cechy wariantów zawierająca pola, w których należy wybrać cechy odpowiedzialne za konkretne funkcje.
Wykaz cech wariantowości:
- Wariantowy: cecha warunkowa, definiująca czy dany towar jest towarem wariantowym (dotyczy zarówno towaru głównego jak i jego wariantów).
- Główny: cecha warunkowa, definiująca czy dany towar wariantowy jest towarem głównym (nadrzędnym).
- Kod: cecha tekstowa, przechowująca kod służący do identyfikacji towaru głównego dla wariantów.
-
Zdjęcie towaru głównego: cecha tekstowa. W większości platform e-commerce zdjęcia dodaje się tylko do towarów głównych, a w wariantach wybiera się, które zdjęcie z towaru głównego odpowiada wariantowi. Cecha ta przechowuje odniesienie do zdjęcia z towaru głównego.
4. Opcje
Z listy można wybrać login operatora, który będzie miał dostęp do narzędzi serwisowych, np. do czyszczenia identyfikatorów produktów czy kategorii.
Opcja Waliduj konta powinna być zaznaczona. Dzięki temu sprawdzane będzie potencjalne powielenie cech identyfikujących dla różnych kont, co mogłoby doprowadzić do desynchronizacji produktów i nieporządku w enova365.
Opcja Importuj kursy walut uruchamia natywny mechanizm enova365 importu kursu walut przed każdym importem dokumentów.
5. Dodawanie nowego konta
W sekcji konta należy dodać nowe konto (odpowiednik konta na platformie e-commerce).
W tym celu w sekcji Konta należy kliknąć przycisk Nowy (Konto):
Otworzy się okno definiowania nowego konta.
5.1. Zakładka Ogólne
W sekcji Ogólne należy podać unikalną dowolną nazwę konta oraz wybrać typ platformy e-commerce. Obsługiwanych jest 6 typów: Baselinker, Shoper, PrestaShop, WooCommerce, Magento oraz Erpit B2B.
Obsługiwane funkcje dla wszystkich typów kont przedstawia tabela w pkt IV.
Dodatkowo można zarządzać flagą Aktywne, czyli szybko włączyć lub wyłączyć obsługę zdefiniowanego konta, bez potrzeby usuwania jego konfiguracji.
Opcja Tryb uproszczony (podmiot obcy) pozwala jedynie na pobieranie zamówień, dla każdego z nich ustawiając tego samego kontrahenta. Jeżeli synchronizacja towarów, cen i stanów jest niepotrzebna, można skorzystać z tej opcji.
Wszystkie pola w poszczególnych zakładkach formularza konta przechowujące nazwy cech zostaną uzupełnione automatycznie, ale cechy te należy najpierw wygenerować.
Służy do tego przycisk Dodaj brakujące cechy. Po jego kliknięciu zostanie wygenerowany cały komplet cech dla nowego konta, lub zostaną dodane tylko brakujące cechy dla konta już zdefiniowanego, niezbędne do działania dodatku (np. przy aktualizacji dodatku). Po kliknięciu na przycisk i potwierdzeniu pojawi się okienko w którym należy wprowadzić opcjonalny prefiks oraz opcjonalny sufiks dla nazw cech. Nazwy wygenerowanych cech zostaną automatycznie ustawione jako wartości pól konfiguracyjnych dla bieżącego konta.
W przypadku definiowania wielu kont ważne jest, aby dla każdego konta powielić cechy, szczególnie te, które są odpowiedzialne za przechowywanie wartości identyfikatorów.
Następnie w sekcji Komunikacja należy podać wszystkie dane niezbędne do podpięcia się pod API danej platformy. Można sprawdzić działanie połączenia klikając przycisk Sprawdź połączenie.
5.1.1. Baselinker
Baselinker wymaga podania następujących danych:
- API URL: wartość zostanie domyślnie podstawiona i nie należy jej zmieniać.
- Token: klucz, który należy wygenerować w platformie e-commerce.
Ustawienia:
- Nowe API dla produktów: konto Baselinker może mieć włączony nowy tryb magazynowania towarów oparty na katalogach, magazynach, grupach cenowych itd. Jeżeli konto ma włączony ten tryb, należy zaznaczyć to pole.
- Storage: wybór obsługiwanego magazynu (można mieć ich wiele, np. wiążąc z Baselinkerem inną platformą e-commerce). Pole widoczne tylko wtedy, jeśli nie jest zaznaczone pole Nowe API dla produktów.
- Katalog: wybór obsługiwanego katalogu zdefiniowanego w Baselinkerze. Pole widoczne tylko wtedy, jeśli jest zaznaczone pole Nowe API dla produktów.
- Po osiągnięciu limitu żądań: w trakcie synchronizacji dużej ilości danych aplikacja może natrafić na limit żądań do Baselinkera. Pole to definiuje jak taki limit ma zostać obsłużony.
Opcja Przerwij przerywa synchronizację ze skutkiem natychmiastowym. Dzięki temu można operować w aplikacji enova365 i poczekać aż blokada czasowa (domyślnie 10 minut) zostanie zniesiona.
Opcja Opóźnij nie przerywa synchronizacji, ale czeka tyle sekund, ile jest zdefiniowanych w polu Opóźnienie (sekundy). W tej sytuacji niemożliwe jest korzystanie z aplikacji enova365, ale synchronizacja po odczekaniu wskazanych sekund będzie kontynuowana automatycznie. - Opóźnienie (sekundy): wyjaśnienie w polu Po osiągnięciu limitu żądań, opcja Opóźnij.
5.1.2. Shoper
Shoper wymaga podania następujących danych:
- API URL: należy podać domenę na której działa sklep w platformie e-commerce, zakończoną adresem: /webapi/rest/
- URL katalog administratora: należy wprowadzić fragment adresu URL odpowiadający katalogowi administratora, aby prawidłowo działał worker otwierający dokument w przeglądarce. Patrz pkt III.3.2.
- Client ID: login do platformy e-commerce
- Client Secret: hasło do platformy e-commerce
Ustawienia:
- Język w sekcji Ustawienia: ustawienie specyficzne dla Shopera, który umożliwia wielojęzyczność nazw towarów, kategorii itp. Należy wybrać jeden z nich (domyślny).
5.1.3. PrestaShop
PrestaShop wymaga podania następujących danych:
- API URL: należy podać domenę na której działa sklep w platformie e-commerce, zakończoną adresem: /api/
- URL katalog administratora: należy wprowadzić fragment adresu URL odpowiadający katalogowi administratora, aby prawidłowo działał worker otwierający dokument w przeglądarce. Patrz pkt III.3.2.
- Token: klucz, który należy wygenerować w platformie e-commerce
5.1.4. WooCommerce
WooCommerce wymaga podania następujących danych:
- API URL: należy podać domenę na której działa sklep w platformie e-commerce, zakończoną adresem: /wp-json/wc/v3/
- URL katalog administratora: należy wprowadzić fragment adresu URL odpowiadający katalogowi administratora, aby prawidłowo działał worker otwierający dokument w przeglądarce. Patrz pkt III.3.2.
- Client ID: wygenerowany klucz Client ID
- Client Secret: wygenerowany klucz Client Secret
5.1.5. Magento
Magento wymaga podania następujących danych:
- API URL: należy podać domenę na której działa sklep w platformie e-commerce, zakończoną adresem: /rest/V1/
- URL katalog administratora: należy wprowadzić fragment adresu URL odpowiadający katalogowi administratora, aby prawidłowo działał worker otwierający dokument w przeglądarce. Patrz pkt III.3.2.
- Client ID: login do konta Magento
- Client Secret: hasło do konta Magento
Ustawienia:
- Zestaw atrybutów: domyślny zestaw atrybutów dla wszystkich towarów (Attribute Set)
5.1.6. Erpit B2B
Erpit B2B wymaga podania następujących danych:
- API URL: należy podać domenę, na której działa B2B, zakończoną adresem: /api/
- URL katalog administratora: należy wprowadzić fragment adresu URL odpowiadający katalogowi administratora, aby prawidłowo działał worker otwierający dokument w przeglądarce. Patrz pkt III.3.2.
- Client ID: login do konta B2B
- Client Secret: hasło do konta B2B
5.1.7. Ustawienia
Kod towaru prefiks i Kod towaru sufiks: dotyczy pól SKU towarów. Jeżeli w platformie e-commerce znajdują się powielone towary w różnych wersjach językowych (nazwy, opisy), to mają one różne identyfikatory oraz różne SKU. Poprzez użycie pól Kod towaru prefiks i/lub Kod towaru sufiks można ujednolicić te towary w enovie.
Np. w Shoperze znajdują się towary o następujących SKU: SKU1, SKU1e, gdzie e sugeruje wersję językową. Wprowadzając w pole Kod towaru sufiks wartość e w enova365 będzie się znajdował jeden towar, nie powielony.
5.2. Zakładka Towary
W sekcjach Synchronizacja Eksport i Synchronizacja Import można włączać i wyłączać konkretne rzeczy, które mają być synchronizowane w synchronizacji towarów.
W zależności od włączonych elementów do synchronizacji pojawią się pola z wyborem definicji cech lub innych ustawień związanych z daną synchronizacją.
Po zaznaczeniu Synchronizuj w sekcji Synchronizacja Import pojawi się również pole Parowanie towarów. Pole to ma taką samą listę wartości jak pole o tej samej nazwie w sekcji Dokumenty. Można wybrać w jaki sposób towary mają być namierzane w enova365 podczas importu towarów z e-commerce, aby odpowiednio do tego dokonać aktualizacji danych namierzonego towaru lub dodać nowy towar.
Pełna lista pól:
Sekcja Konfiguracja cen:
- Domyślna definicja ceny: wybór definicji ceny, która będzie ustawiana podczas importu z e-commerce lub wysyłana podczas eksportu do e-commerce
-
Domyślny rodzaj ceny: wybór czy ma się synchronizować cena netto czy brutto powyższej definicji cen
- Eksportuj domyślną gr. cenową: wybór, czy grupa cenowa oznaczona jako domyślna w Baselinker ma być eksportowana
Baselinker:
Jeżeli w Baselinkerze zdefiniowano grupy cenowe, będzie widoczna sekcja Grupy cenowe zawierająca grid umożliwiający połączenie grupy cenowej z Baselinkera z definicją i rodzajem ceny z enova365.
Sekcja Konfiguracja ilości:
- Cecha ilość dostępna: cecha liczbowa (rzeczywista), zawierająca wartość stanu magazynowego wykorzystywanego w workerze do zmiany statusu zamówień przy zaznaczeniu parametru Tylko z pokryciem. Więcej informacji w pkt III.3.2. Domyślnie cecha jest cechą algorytmiczną, wyliczającą stan magazynowy na podstawie stanu magazynowego w enova365.
- Cecha ilość import: cecha liczbowa (rzeczywista), do której zostanie zapisany stan magazynowy pobrany podczas importu z e-commerce.
- Masowy eksport ilość prod.: pole widoczne tylko na koncie typu Baselinker. Definiuje ilość produktów, które będą wysyłane w jednej paczce podczas eksportu ilości lub cen produktów.
- Domyślna cecha ilość eksport: cecha liczbowa (rzeczywista), zawierająca wartość stanu magazynowego wysyłanego do e-commerce. Domyślnie cecha jest cechą algorytmiczną, wyliczającą stan magazynowy na podstawie stanu magazynowego w enova365.
- Domyślna cecha lok. mag.: pole widoczne tylko na kontach typu Baselinker i PrestaShop. Cecha tekstowa, zawierająca miejsce w magazynie wysyłane do e-commerce.
- Eksportuj domyślny magazyn: wybór, czy magazyn oznaczony jako domyślny w Baselinker ma być eksportowany
- Wyślij stan ze wszystkich mag.: Tylko ErpitB2B. Eksport stanów do B2B ze wszystkich magazynów znajdujących się w enova365.
Jeżeli konto typu Baselinker ma zdefiniowanych kilka magazynów, będzie widoczna sekcja Magazyny zawierająca grid z listą tych magazynów. Dla każdego magazynu można na tym gridzie przypisać inną cechę do eksportu ilości i lokalizacji na magazynie. Po przypisaniu różnych cech na kartotece towaru będzie widoczny grid zawierający wartości tych cech. Dzięki temu dla każdego magazynu można eksportować inną ilość oraz lokalizację towaru.
Sekcja Konfiguracja zdjęć:
- Tryb eksportu zdjęć: pole przyjmuje 2 wartości:
-
- URL
Na kartotece towaru będzie widoczna tabela w której będzie możliwość dodawania adresów URL do zdjęć towaru. Niezbędne jest wybranie w polu Cecha dla URLi zdjęć cechy tekstowej, która będzie przechowywała zawartość tej tabeli, czyli zdefiniowane adresy URL.
- Base64
Zdjęcia będą pobierane z załączników towaru oraz konwertowane do formatu base64.
Rozwiązanie to obciązy bazę danych enova365.
W platformach Shoper, PrestaShop i Magento należy również podać cechę Cecha dla ID, przechowującą identyfikator zdjęcia z e-commerce.
- URL
Na razie możliwy jest tylko eksport zdjęć. Import jest nieobsługiwany w żadnym z kont.
Sekcja Konfiguracja cech:
Podsekcja Towary:
- ID: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator towaru z e-commerce
- Opis: cecha tekstowa, przechowująca opis towaru z e-commerce
- Synchronizuj war. konieczny: cecha warunkowa, definiująca czy towar ma być synchronizowany z e-commerce
- Synchronizuj war. dostateczny: cecha warunkowa, definiująca czy towar ma być synchronizowany z e-commerce w najbliższej sesji eksportu. Po eksporcie zakończonym sukcesem cecha zostanie automatycznie odznaczona. Po imporcie dokumentów zakończonym sukcesem, jeśli towar znalazł się na jakimś dokumencie, to cecha zostanie automatycznie zaznaczona.
- Waga: cecha liczbowa (rzeczywista), zawierająca wagę towaru z e-commerce
- Wysokość: cecha liczbowa (rzeczywista), zawierająca wysokość towaru z e-commerce
- Szerokość: cecha liczbowa (rzeczywista), zawierająca szerokość towaru z e-commerce
- Długość: cecha liczbowa (rzeczywista), zawierająca długość towaru z e-commerce
- Kod (SKU): cecha tekstowa, zawierająca unikalny kod identyfikujący towar
- Nazwa produktu: cecha tekstowa, przechowująca nazwę produktu z e-commerce: Shoper, PrestaShop, WooCommerce, Magento i Erpit B2B:
-
Czy aktywny: cecha warunkowa, definiująca czy towar jest oznaczony jako aktywny
- Czy zaimportowany jako wariant: tylko WooCommerce; oznaczenie czy zaimportowano jako wariant, a nie produkt główny; WooCommerce nie pozwala na modyfikację danych wariantu poza stanem i ceną przez API
Podsekcja Warianty (tylko, jeśli wariantowość została aktywowana):
- ID: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator wariantu z e-commerce
- Nazwa wariantu: cecha tekstowa, przechowująca nazwę wariantu z e-commerce: Shoper, PrestaShop, WooCommerce i Magento:
- Opcja 1: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator cechy wariantowej 1 z e-commerce
- Opcja 2: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator cechy wariantowej 2 z e-commerce
- Wartość opcji 1: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator wartości cechy wariantowej 1 z e-commerce
- Wartość opcji 2: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator wartości cechy wariantowej 2 z e-commerce
Sekcja Konfiguracja kategorii:
- Cecha grupująca: cecha hierarchiczna lub wielohierarchiczna, posiadająca zdefiniowany słownik wartości, odzwierciedlający drzewo kategorii w e-commerce
- Cecha ID kategorii: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator kategorii z e-commerce
- PrestaShop:
- ID kategorii root: wartość identyfikatora głównej kategorii w PrestaShop (najwyższego poziomu)
Kategorie można zaimportować za pomocą przycisku Pobierz kategorie z e-commerce.
Po imporcie należy zamknąć ustawienia enova365 i ponownie je otworzyć.
Po dodaniu kategorii do słownika można je również wyeksportować za pomocą przycisków:
- Wyślij wszystkie kategorie do e-commerce (cały słownik)
- Wyślij zaznaczone kategorie do e-commerce (zaznaczone na gridzie)
Kategorie zostaną sparowane po identyfikatorze z cechy Cecha ID kategorii.
Operator serwisowy:
Przycisk Wyczyść identyfikatory kategorii usuwa przypisane identyfikatory wszystkich kategorii.
5.3. Zakładka Podatki
Zakładka widoczna tylko w typach Shoper i PrestaShop (pod warunkiem zaznaczenia importu lub eksportu cen towarów).
Zakładka służy do powiązania definicji stawek VAT z enova365 ze stawkami VAT zdefiniowanymi w e-commerce.
Pełna lista pól:
- Domyślna: domyślna definicja stawki VAT, która zostanie ustawiona na towarze, jeśli nie zostanie znaleziona żadna inna
- Cecha ID definicji stawki VAT: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator stawki VAT z e-commerce.
W tabeli z definicjami stawek VAT w kolumnie e-commerce ID można wprowadzać wartość identyfikatora stawki VAT z e-commerce.
5.4. Zakładka Cechy dodatkowe
Zakładka widoczna pod warunkiem zaznaczenia importu lub eksportu producentów towarów lub pól dodatkowych.
Producenci
Sekcja ta umożliwia powiązanie elementów słownika przechowującego producentów z enova365 z producentami zdefiniowanymi w e-commerce.
Pełna lista pól:
- Cecha grupująca: cecha hierarchiczna, posiadająca zdefiniowany słownik wartości, odzwierciedlający listę producentów w e-commerce
- Cecha ID producenta: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator producenta z e-commerce
Producentów można zaimportować za pomocą przycisku Pobierz producentów z e-commerce.
Po imporcie należy zamknąć ustawienia enova365 i ponownie je otworzyć.
Po dodaniu producenta do słownika można ich również wyeksportować za pomocą przycisków
- Wyślij wszystkich producentów do e-commerce (cały słownik)
- Wyślij zaznaczonych producentów do e-commerce (zaznaczone na gridzie).
Producenci zostaną sparowani po identyfikatorze z cechy Cecha ID producenta.
Operator serwisowy:
Przycisk Wyczyść identyfikatory producentów usuwa przypisane identyfikatory wszystkich producentów.
Pola dodatkowe
Sekcja ta umożliwia powiązanie pól dodatkowych zdefiniowanych w e-commerce z konkretną cechą typu tekstowego znajdującą się na towarze.
Dodawanie nowego powiązania:
Pole dodatkowe ecommerce: pole zdefiniowane na platformie ecommerce
Cecha enova365: cecha tekstowa na towarze, która będzie powiązana z wybranym wcześniej polem dodatkowym.
Po wybraniu cechy, która jest cechą tekstową oraz ma zdefiniowany słownik wartości, pojawią się przyciski umożliwiające import wartości z e-commerce (konta innego typu niż Baselinker lub konto typu Baselinker, ale z nowym API) do słownika cechy oraz eksport wartości ze słownika cechy do e-commerce (konta innego typu niż Baselinker), jeżeli pole w e-commerce jest polem słownikowym.
Po powiązaniu pola dodatkowego z cechą na towarze na kartotece towaru widoczny będzie dodatkowy grid z polami dodatkowymi w którym możliwe będzie wprowadzenie wartości dla tych pól, które zostaną wyeksportowane do e-commerce po dokonaniu eksportu, albo zasilone z e-commerce po dokonaniu importu. Import pól dodatkowych działa tylko na towarach głównych.
Baselinker
Prefiks cechy dla parametrów: Baselinker oprócz pól dodatkowych umożliwia definiowanie parametrów dla produktów, bez konieczności definiowania samego pola dodatkowego w ustawieniach Baselinkera. Pole Prefiks cechy dla parametrów przechowuje prefiks dla nazw cech na towarach, które będą wykorzystywane do eksportu parametrów. Podczas eksportu nastąpi iteracja po wszystkich cechach na towarach, których nazwy zaczynają się od wprowadzonego prefiksu i nastąpi eksport parametrów. Nazwą parametru będzie nazwa cechy (po prefiksie), a wartością parametru będzie wartość cechy.
Cecha z JSONem parametrów: Zamiast prefiksu cech oraz definiowania tych cech, można wykorzystać jedną cechę, która będzie przechowywała wszystkie parametry produktów w formacie JSON. Po wprowadzeniu wartości cechy w konfiguracji dodatku, na kartotece towaru będzie widoczny grid Parametry JSON, w którym możliwe będzie definiowanie nazw i wartości parametrów bez konieczności tworzenia cechy dla każdego parametru. Jeżeli jednak każdy parametr ma być zdefiniowany na osobnej cesze, należy użyć powyższej metody z prefiksem cechy.
5.5. Zakładka Dokumenty
Pełna lista pól:
Sekcja Zamówienia:
- Synchronizuj: aktywuje pobieranie zamówień z e-commerce; na liście zamówień widoczny będzie worker do importu
Więcej opcji konfiguracyjnych dotyczących zamówień znajduje się w zakładce Zamówienia. - Worker do eksportu: Tylko Baselinker. Aktywuje eksport zamówień do e-commerce; na liście zamówień widoczny będzie worker do eksportu
- Domyślny status dla eksportu: Tylko Baselinker. Gdy aktywowany eksport zamówień, status zamówienia jest wymagany dla nowo dodawanego zamówienia. Jeżeli nie wprowadzono tego statusu na cesze statusu na zamówieniu, to zamówienie zostanie wyeksportowane ze wskazanym statusem w tym polu.
- Przesyłaj FV/PAR do e-commerce: Tylko Baselinker. Aktywuje tworzenie faktur lub paragonów w Baselinkerze oraz dołączanie do nich numeru z enova365 oraz PDF z wydrukiem.
Więcej opcji konfiguracyjnych dotyczących eksportu FV/PAR znajduje się w zakładce FV i PAR do e-commerce. - Obsługa zamówień wewnętrznych: Tylko ErpitB2B. Import ZO i ZW.
- Worker do importu WZ: Tylko ErpitB2B. Worker do importu WZ.
Sekcja Faktury:
- Synchronizuj: aktywuje pobieranie faktur z e-commerce
- Tryb importu:
-
- Handel: Faktury będą pobierane jako dokumenty handlowe.
- Ewidencja: Faktury będą pobierane jako dokumenty ewidencji.
Sekcja Paragony:
- Synchronizuj: aktywuje pobieranie paragonów z e-commerce
- Tryb importu:
-
- Handel: Paragony będą pobierane jako dokumenty handlowe.
- Ewidencja: Paragony będą pobierane jako dokumenty ewidencji.
Sekcja Zamówienia, faktury i paragony:
- Domyślny kontrahent dok. han.: w przypadku braku NIPu kontrahenta na dokumencie w e-commerce i nie zaznaczeniu pola Załóż kontrahenta indywidualnego zostanie przypisany kontrahent domyślny
- Zawsze podstawiaj domyślnego kontrahenta: warunek, czy zawsze podstawiać domyślnego kontrahenta, bez względu na to jaki kontrahent jest na dokumencie
- Zawsze załóż/szukaj kontr. indyw.: warunek, czy kontrahent indywidualny (bez NIPu) ma być dodawany jako nowy kontrahent do enova365 (zawsze nastąpi sprawdzenie, czy kontrahent istnieje już w systemie, najpierw po adresie e-mail, a potem po nazwie, poczcie i ulicy; jeżeli nie zostanie znaleziony, to nastąpi dodanie)
- Załóż/szukaj kontr. indyw. gdy FV: warunek, czy kontrahent indywidualny (bez NIPu) ma być dodawany jako nowy kontrahent do enova365 tylko gdy zamawiający zaznaczył FV w ecommerce
- Zawsze dodawaj nowego kontr. indyw.: warunek, czy kontrahenent indywidualny (bez NIPu) ma być dodawany jako nowy kontrahent do enova365 zawsze, bez sprawdzania po innych polach, czy znajduje się już w systemie
- Kontr. indyw. kod równy nazwie (20 znaków): warunek, czy podczas dodawania nowego kontrahenta kod tego kontrahenta ma być równy nazwie; pole Kod w enova365 ma ograniczenie do 20 znaków, więc jeśli nazwa jest dłuższa, wartość kodu zostanie odpowiednio przycięta
- Pobieraj stawkę VAT: warunek, czy ustawiać stawkę VAT zaimportowaną z e-commerce
- Parowanie towarów: pole definiujące w jaki sposób mają być znajdowane towary w enova365, znajdujące się na pobieranym dokumencie z e-commerce
- Usługa braku towaru: usługa podstawiona na pozycji dokumentu, jeśli towar nie zostanie znaleziony w enova365. Usługa powinna mieć odblokowaną możliwość definiowana opisu, do którego zostaną zapisane wszystkie dane towaru pozycji znajdujące się w e-commerce.
- Usługa dostawy: usługa podstawiona na pozycji dokumentu na pozycji dostawy pobranej z e-commerce (jeśli zaznaczono pobieranie pozycji dostawy na zamówieniu lub fakturze)
- Cecha ID dokumentu dok. han.: cecha tekstowa przechowująca identyfikator dokumentu z e-commerce
- Cecha nr dokumentu dok. han.: cecha tekstowa przechowująca numer dokumentu z e-commerce
- Cecha ID pozycji dokumentu dok. han.: cecha tekstowa przechowująca identyfikator pozycji dokumentu z e-commerce
- Cecha ID produktu pozycji dok. han.: cecha tekstowa przechowująca identyfikator produktu na pozycji dokumentu z e-commerce
- Cecha ID wariantu pozycji dok. han.: cecha tekstowa przechowująca identyfikator wariantu produktu na pozycji dokumentu z e-commerce (jeśli włączona wariantowość)
- Zawsze uzupełniaj opis pozycji: podczas importu zawsze opis pozycji będzie uzupełniany nazwą pobraną z e-commerce. Każdy towar powinien mieć odblokowaną możliwość edycji pełnej nazwy pozycji.
- Pobierz historię płatności: warunek, czy pobierać historię płatności dokumentu. Historia w formacie JSON zostanie zapisana na dokumencie, a identyfikator zewnętrzny pierwszej płatności zostanie zapisany na pierwszej płatności dokumentu
- Cecha historii płatności dok. han.: cecha tekstowa przechowująca JSON z historią płatności na dokumencie handlowym
- Cecha historii płatności dok. ewi.: cecha tekstowa przechowująca JSON z historią płatności na dokumencie ewidencji
- Cecha ID płatności: cecha tekstowa przechowująca zewnętrzny identyfikator pierwszej płatności dokumentu
Sekcja Faktury i paragony:
Na koncie typu Baselinker, mając zdefiniowane integracje z innymi platformami e-commerce, można dla każdej takiej integracji zdefiniować inny dokument i magazyn. Dokumenty z e-commerce pobierane są w kwotach brutto, dlatego definicje dokumentów w enovie powinny mieć VAT liczony od brutto. Służy do tego grid znajdujący się w sekcji Źródła zamówień. Każdy wiersz odpowiada zdefiniowanej integracji w Baselinkerze. Jeżeli dana integracja nie będzie miała zdefiniowanego dokumentu albo magazynu, to zostanie ustawiona wartość z pól domyślnych, zdefiniowanych w zakładkach Faktury oraz Paragony.
- Automatyczna kompletacja: warunek, który tworzy dokument kompletacji, jeśli towar znajdujący się na dokumencie jest typu Produkt w enova365
- Symbol dokumentu kompletacji: symbol dokumentu kompletacji jaki zostanie dodany, jeśli zostanie spełniony powyższy warunek
- Dodaj dok. tylko gdy jest zam.: warunek, czy podczas importu faktury, dokument ma być importowany tylko wtedy, gdy w systemie enova365 zostanie namierzone zamówienie powiązane z tą fakturą
- Twórz relację do zamówienia: warunek, czy podczas importu faktury ma być wyszukiwane zamówienie w enova365 i czy faktura ma być związana ze znalezionym zamówieniem relacją
- Relacja tylko zatwierdz. ZO: warunek, czy podczas tworzenia relacji do zamówienia podczas importu faktury ma być sprawdzane, czy zamówienie jest zatwierdzone; jeśli zamówienie nie jest zatwierdzone, relacja nie zostanie utworzona, a faktura pominięta
- Pobierz pozycję dostawy: oznaczenie czy pozycja dostawy również ma być dodana do dokumentu
- Prefiks pozycji dostawy w e-commerce: Baselinker ma zdefiniowany prefiks pozycji dostawy, należy go wprowadzić, aby móc namierzyć która pozycja jest pozycją dostawy na dokumencie
- Pobierz od daty z e-commerce: data od której zostaną pobrane wszystkie dokumenty z e-commerce. Data zostanie automatycznie ustawiona na datę najnowszego pobranego dokumentu.
- Pobierz dni wstecz z e-commerce: ustawienie ile dni wstecz od powyższej daty mają zostać pobrane dokumenty z e-commerce
- Pobierz do daty z e-commerce: data do której zostaną pobrane wszystkie dokumenty z e-commerce. Pełni funkcję serwisową i domyślnie powinna być pusta.
- Wprowadź opis na fakturze: warunek, czy ma być dodawany opis na dokumencie. Po zaznaczeniu widoczna jest nowa zakładka w konfiguracji konta Opisy dokumentów.
- Nadpisuj opis przy aktualizacji: warunek, czy podczas aktualizacji dokumentu opis ma być nadpisywany. Jeżeli nie, to zawsze będzie dodawany do poprzedniego opisu.
- Wprowadź notatkę na fakturze: warunek, czy ma być dodawana notatka na dokumencie. Po zaznaczeniu widoczna jest nowa zakładka w konfiguracji konta Opisy dokumentów.
- Nadpisuj notatkę przy aktualizacji: warunek, czy podczas aktualizacji dokumentu notatka ma być nadpisywana. Jeżeli nie, to zawsze będzie dodawana do poprzedniej notatki.
5.6. Zakładka Zamówienia
Sekcja Konfiguracja dokumentów:
- Dokument domyślny: definicja dokumentu w enova365, który zostanie dodany do systemu jako zamówienie pobrane z e-commerce. Dokumenty z e-commerce pobierane są w kwotach brutto, dlatego definicje dokumentów w enovie powinny mieć VAT liczony od brutto.
- Magazyn domyślny: magazyn, który zostanie ustawiony dla dokumentu zamówienia pobranego z e-commerce.
Na statusach zamówień o których mowa niżej można zaznaczyć flagę Wystaw dok. sprzedaży. Wtedy podczas importu zamówienia, które będzie w tym statusie zostanie wystawiony dokument sprzedaży powiązany z tym zamówieniem. Aby ten mechanizm działał prawidłowo muszą być skonfigurowane symbole dokumentów dla takiej operacji.
Służy do tego sekcja: Domyślne dok. sprzedaży (opcjonalnie, dla statusów z flagą 'Wystaw dok. sprzedaży'):
Zawiera ona pola:
- Symbol FV NIP: symbol dokumentu sprzedaży wystawianego do importowanego zamówienia, gdy zaznaczono FV i kontrahent ma NIP
- Symbol FV bez NIP: symbol dokumentu sprzedaży wystawianego do importowanego zamówienia, gdy zaznaczono FV i kontrahent nie ma NIPu
- Symbol bez FV NIP: symbol dokumentu sprzedaży wystawianego do importowanego zamówienia, gdy nie zaznaczono FV i kontrahent ma NIP
- Symbol bez FV bez NIP: symbol dokumentu sprzedaży wystawianego do importowanego zamówienia, gdy nie zaznaczono FV i kontrahent nie ma NIPu
- Stan enova: stan dokumentu sprzedaży jaki ma zostać ustawiony po dodaniu
Na koncie typu Baselinker, mając zdefiniowane integracje z innymi platformami e-commerce, można dla każdej takiej integracji zdefiniować inny dokument i magazyn. Dokumenty z e-commerce pobierane są w kwotach brutto, dlatego definicje dokumentów w enovie powinny mieć VAT liczony od brutto.
Służy do tego grid Źródła zamówień.
Każdy wiersz odpowiada zdefiniowanej integracji w Baselinkerze.
Jeżeli któryś ze statusów zamówienia ma zaznaczoną flagę Wystaw dok. sprzedaży, to dla każdego źródła zamówienia można ustawić również inne symbole dok. sprzedaży, które nadpiszą domyślne dok. sprzedaży (patrz wyżej).
Jeżeli dana integracja nie będzie miała zdefiniowanego dokumentu albo magazynu, to zostanie ustawiona wartość z pól domyślnych. Na kontach innych typów, grid będzie ukryty.
- Stan domyślny enova: stan dokumentu, który zostanie ustawiony dla dokumentu zamówienia pobranego z e-commerce
- Zatw. tylko gdy nie ma braku towaru: jeżeli w polu Stan domyślny enova wybrano wartość Zatwierdzony, stan ten zostanie ustawiony tylko, gdy namierzono wszystkie towary na pozycjach
- Zatw. tylko gdy jest pokrycie: jeżeli w polu Stan domyślny enova wybrano wartość Zatwierdzony, stan ten zostanie ustawiony tylko, gdy wszystkie pozycje mają pokrycie
- Zatw. tylko wybrane statusy: jeżeli w polu Stan domyślny enova wybrano wartość Zatwierdzony, stan ten zostanie ustawiony tylko, gdy zamówienie jest w statusie oznaczonym jako Importuj jako zatw. dok.
Sekcja Konfiguracja importu:
- Pobierz od daty z e-commerce: data od której zostaną pobrane wszystkie zamówienia z e-commerce. Data zostanie automatycznie ustawiona na datę najnowszego pobranego zamówienia.
- Pobierz dni wstecz z e-commerce: ustawienie ile dni wstecz od powyższej daty mają zostać pobrane zamówienia z e-commerce
- Pobierz do daty z e-commerce: data do której zostaną pobrane wszystkie zamówienia z e-commerce. Ma funkcję serwisową. Domyślnie powinno być wyczyszczone.
- Cecha daty statusu ostatecznego: cecha tekstowa przechowująca datę oraz godzinę ustawienia statusu oznaczonego jako status ostateczny na gridzie ze statusami zamówień
- Cecha ID źródła: Tylko Baselinker. Cecha tekstowa przechowująca identyfikator źródła (marketplace) z jakiego zamówienie zostało zaimportowane, np. identyfikator Allegro, Shopee, itd.
- Cecha nazwy źródła: Tylko Baselinker. Cecha tekstowa przechowująca nazwę źródła (marketplace) z jakiego zamówienie zostało zaimportowane, np. nazwa Allegro, Shopee, itd.
- Cecha zewn. ID: Tylko Baselinker. Cecha tekstowa przechowująca zewnętrzne ID zamówienia zwracane przez Baselinkera.
- Cecha czy FV: Cecha warunkowa przechowująca informację, czy klient zamawiający zamówienie chce fakturę.
- Cecha login użytkownika: Cecha tekstowa przechowująca login użytkownika składającego zamówienie.
- Cecha nazwa odbiorcy: Cecha tekstowa przechowująca nazwę odbiorcy składającego zamówienie.
- Cecha email: Cecha tekstowa przechowująca adres e-mail użytkownika składającego zamówienie.
- Cecha telefon: Cecha tekstowa przechowująca telefon użytkownika składającego zamówienie.
- Cecha ID statusu pobranego: cecha tekstowa przechowująca identyfikator statusu z jakim zamówienie zostało zaimportowane z e-commerce. Wartość cechy nie ulega zmianie.
- Cecha nazwy statusu pobranego: cecha tekstowa przechowująca nazwę statusu z jakim zamówienie zostało zaimportowane z e-commerce. Wartość cechy nie ulega zmianie.
- Cecha ID statusu aktualnego: cecha tekstowa przechowująca identyfikator statusu aktualnego. Na początku jest to status pobrany, ale można go zmienić za pomocą workera służącego do zmiany statusu zamówień (pkt 3.2).
- Cecha nazwy statusu aktualnego: cecha tekstowa przechowująca nazwę statusu aktualnego. Na początku jest to status pobrany, ale można go zmienić za pomocą workera służącego do zmiany statusu zamówień (pkt 3.2).
- Cecha pola dodatkowego 1: Tylko Baselinker. Cecha tekstowa przechowująca pole dodatkowe 1 zamówienia zwracane przez Baselinker.
- Cecha pola dodatkowego 2: Tylko Baselinker. Cecha tekstowa przechowująca pole dodatkowe 1 zamówienia zwracane przez Baselinker.
- Cecha uwag zamawiającego: cecha tekstowa przechowująca uwagi zamawiającego zamówienie.
- Cecha storage pozycji: Tylko Baselinker. Cecha tekstowa przechowująca identyfikator storage'a towaru Baselinkera.
- Cecha URL: Tylko Baselinker. Cecha tekstowa przechowująca adres URL do zamówienia.
- Cecha odbiorcy: cecha referencyjna przechowująca odbiorcę zamówienia.
- Cecha ID paczki: Tylko Baselinker. Cecha przechowująca identyfikator paczki, wykorzystywana w workerze do tworzenia paczek.
- Cecha ID kuriera: Tylko Baselinker. Cecha przechowująca identyfikator kuriera, wykorzystywana w workerze do tworzenia paczek (DYNAMICZNY).
- Domyślny kurier: Tylko Baselinker. Wybór domyślnego przewoźnika, wykorzystywanego automatach tworzących paczki.
- Cecha sposobu zapłaty: Cecha tekstowa przechowująca sposób płatności ustawiony na importowanym zamówieniu.
- Cecha sposobu dostawy: cecha tekstowa przechowująca sposób dostawy ustawiony na importowanym zamówieniu.
- Cecha numeru przesyłki: cecha tekstowa przechowująca numer przesyłki ustawiony na importowanym zamówieniu.
- Cecha ID pkt odbioru: cecha tekstowa przechowująca identyfikator punktu odbioru (np. paczkomatu).
- Cecha szczegóły pkt odbioru: cecha tekstowa przechowująca dane adresowe punktu odbioru (np. paczkomatu) w formacie JSON.
- Pobierz tylko z FV: lista wyboru, czy mają być pobierane tylko zamówienia z wystawioną FV w e-commerce lub tylko bez wystawionej FV.
W tabeli statusów należy dodać statusy z jakimi mają być pobierane zamówienia z e-commerce oraz zdefiniować czy i jaki status ma być ustawiony po pobraniu.
Jeżeli tabela będzie pusta, to żadne zamówienia nie zostaną pobrane.
Statusy te mają również różne opcje konfiguracyjne:
Pobierz status:
- Pobierz status: wybór statusu do importu
- Pomiń parametr 'Pobierz od daty': pobiera wszystkie zamówienia z tego statusu bez względu na parametr Pobierz od daty z e-commerce
- Tylko aktualizacja: zamówienia w tych statusach będą tylko aktualizowane w enova365, ale nie będą dodawane
- Importuj jako zatw. dok.: jeżeli w polu Stan domyślny enova wybrano wartość Zatwierdzony oraz zaznaczono pole Zatw. tylko wybrane statusy, to po zaznaczeniu tej flagi zamówienia w tym statusie będą importowane jako zatwierdzone
Ustaw status:
- Ustaw status po pobraniu: warunek, czy zmieniać status zamówienia w e-commerce po zaimportowaniu do enova365
- Ustaw status: status na jaki ma być zmienione zamówienie w e-commerce po zaimportowaniu do enova365
- Ustaw tylko gdy nie ma braku towaru: status zamówienia w e-commerce zostanie zmieniony tylko wtedy, gdy wszystkie towary na pozycjach zostały namierzone
- Ustaw tylko gdy jest pokrycie: status zamówienia w e-commerce zostanie zmieniony tylko wtedy, gdy wszystkie pozycje mają pokrycie
- Anuluj zamówienie: zamówienie zostanie oznaczone jako Anulowane w enova365
- Anuluj pozycje zamówienia: pozycje zamówienia zostaną anulowane w enova365
- Ostateczny (ustaw datę): gdy zamówienie jest w tym statusie, to zostanie wprowadzona data na cesze, która została wybrana w polu Cecha daty statusu ostatecznego
- Wystaw dok. sprzedaży: gdy zamówienie jest w tym statusie, to zostanie wystawiony dokument sprzedaży wg ustawień w sekcji Domyślne dok. sprzedaży (opcjonalnie, dla statusów z flagą 'Wystaw dok. sprzedaży')
Indywidualny dok. i mag.:
- Indywidualny dok. i mag.: jeżeli zamówienie jest w tym statusie, to można je dodać z innym symbolem dokumentu oraz na inny magazyn
- Indywid. dokument: inny symbol dokumentu dla tego statusu zamówienia
- Indywid. magazyn: inny magazyn dla tego statusu zamówienia
- Dodawaj lokalizację na odbiorcy: oznaczenie, czy adres dostawy na zamówieniu ma zostać dodany jako nowa lokalizacja na kontrahencie. Jeżeli nie zaznaczone, adres dostawy zostanie wprowadzony jako Dane odbiorcy na dokumencie.
- Nie szukaj istniejących lokalizacji: pole widoczne, jeśli zaznaczono dodawanie lokalizacji; jeżeli zaznaczone, to lokalizacje będą dodawane za każdym razem, nawet jeśli zawierają adres, który już istnieje na którejś z wcześniej dodanych lokalizacji
- Wprowadź opis na zamówieniu: warunek, czy ma być dodawany opis na dokumencie. Po zaznaczeniu widoczna jest nowa zakładka w konfiguracji konta Opisy dokumentów.
- Nadpisuj opis przy aktualizacji: warunek, czy podczas aktualizacji dokumentu opis ma być nadpisywany. Jeżeli nie, to zawsze będzie dodawany do poprzedniego opisu.
- Wprowadź notatkę na zamówieniu: warunek, czy ma być dodawana notatka na dokumencie. Po zaznaczeniu widoczna jest nowa zakładka w konfiguracji konta Opisy dokumentów.
- Nadpisuj notatkę przy aktualizacji: warunek, czy podczas aktualizacji dokumentu notatka ma być nadpisywana. Jeżeli nie, to zawsze będzie dodawana do poprzedniej notatki.
- Pobierz pozycję dostawy: oznaczenie czy pozycja dostawy również ma być dodana do dokumentu zamówienia.
Sekcja Konfiguracja eksportu:
- Grid Własne źródła zamówień: Tylko Baselinker. Tabela umożliwiająca powiązanie definicji dokumentu zamówienia z enova365 z własnym źródłem zamówienia z Baselinkera.
- Grid Reguły statusów zamówień: Mechanizm wykorzystywany w workerze do zmiany statusu zamówienia. Należy ustalić jakie są możliwe statusy docelowe dla danego statusu źródłowego. Dla jednego statusu źródłowego można zdefiniować kilka statusów docelowych. Po zdefiniowaniu reguł statusów, w workerze do zmiany statusu, zostanie odpowiednio zasilona lista możliwych statusów docelowych na podstawie statusu zamówienia. Jeżeli żadna reguła nie zostanie zdefiniowana, worker do zmiany statusu nie będzie działał prawidłowo. Worker do zmiany statusu w trybie serwisowym pomija zdefiniowane reguły i pozwala na ustawienie każdego statusu bez względu na status dokumentu.
5.7. Zakładka Zamówienia wewnętrzne
Tylko ErpitB2B. Zakładka widoczna, gdy w zakładce Dokumenty włączono Obsługa zamówień wewnętrznych. Podczas importu zamówień zostaną zaimportowane zamówienia odbiorcy jak i zamówienia wewnętrzne.
- Symbol: symbol dokumentu zamówienia wewnętrznego
- Magazyn źródłowy: symbol magazynu źródłowego zamówienia wewnętrznego; magazyn docelowy zostanie ustawiony na podstawie danych z B2B
- Ustaw odbiorcę: flaga, czy ma być ustawiany odbiorca na importowanym zamówieniu wewnętrznym
- Towar logistyczny: jeżeli importowane zamówienie jest zamówieniem wewnętrznym, ale zawiera towar logistyczny, to pozycja ta zawsze zostanie zaimportowana na zamówieniu odbiorcy, a reszta na zamówieniu wewnętrznym
5.8. Zakładka WZ
Tylko ErpitB2B. Zakładka widoczna, gdy w zakładce Dokumenty włączono Worker do importu WZ.
Do prawidłowego działania workera potrzebne są dane konfiguracyjne:
- Symbol WZ: symbol importowanego dokumentu WZ
- Symbol MM: symbol importowanego dokumentu MM (dla zam. wewn.)
- Magazyn: magazyn dla dokumentów WZ i MM
- Cecha kolejności dostawy: cecha tekstowa, przechowująca liczbę porządkową kolejności dostawy
- Cecha pojazdu: cecha tekstowa, przechowująca numer rejestracyjny pojazdu
- Cecha nr transportu: cecha tekstowa przechowująca scalony identyfikator transportu z numerem zamówienia (w celu identyfikacji dokumentu)
- Cecha na pozycji ilości logist.: cecha ilościowa, przechowująca ilość pozycji w jednostce logistycznej
5.9. Zakładka FV i PAR do e-commerce
Zakładka widoczna, jeżeli zaznaczono Przesyłaj FV/PAR do e-commerce w zakładce Dokumenty.
Jeżeli zamówienie pobrane z e-commerce ma wystawiony w relacji dokument sprzedaży, to można wyeksportować numer oraz wydruk PDF tego dokumentu sprzedaży do e-commerce.
- Cecha ID FV: cecha tekstowa przechowująca identyfikator faktury z e-commerce. Musi to być inna cecha niż cecha przechowująca identyfikator zamówienia. Wartość cechy z identyfikatorem zamówienia jest kopiowana na dokument sprzedaży, dlatego konieczne jest włączenie w konfiguracji relacji kopiowanie cech.
- Cecha tylko admin: Tylko ErpitB2B. Cecha warunkowa, czy dokument ma widzieć tylko administrator.
- Cecha czy pominąć: Tylko ErpitB2B. Cecha warunkowa, czy pominąć eksport dokumentu do e-commerce.
- Rozpoznaj serię numeracji: warunek, który umożliwia przypisanie do szablonu wydruku serię numeracji, której nie trzeba potem wybierać podczas eksportu faktur do e-commerce. Seria numeracji zostanie rozpoznana i ustawiona automatycznie na podstawie symbolu dokumentu w enova365.
- Wysyłaj wydruk: flaga, czy wydruk PDF ma być wysyłany do e-commerce
W tabeli Szablony wydruków można zdefiniować szablony wydruków, czyli ustalić dla każdej definicji sprzedaży, która jest w relacji z zamówieniem inny wydruk.
Dla wszystkich wydruków należy ustawić parametry wydruków (wszystkie wydruki "własne" nie mogą mieć wyskakującego okna parametrów, parametry te muszą mieć ustaloną wcześniej wartość w skrypcie wydruku)
5.10. Zakładka Faktury
Zakładka widoczna, jeżeli włączono import faktur w trybie Handel.
- Dokument domyślny: definicja dokumentu w enova365, który zostanie dodany do systemu jako faktura pobrana z e-commerce. Dokumenty z e-commerce pobierane są w kwotach brutto, dlatego definicje dokumentów w enovie powinny mieć VAT liczony od brutto.
- Magazyn domyślny: magazyn, który zostanie ustawiony dla dokumentu pobranego z e-commerce
- Stan domyślny enova: stan dokumentu, który zostanie ustawiony dla dokumentu pobranego z e-commerce
Możliwe jest również pobieranie faktur tylko dla zamówień o określonym statusie. Należy do tego wykorzystać grid Pobieraj tylko dla zamówień ze statusami.
Po pobraniu faktury jest również możliwe ustawienie statusu powiązanego z nią zamówienia, należy wtedy wybrać status w polu Ustaw status.
Jeżeli grid nie zawiera żadnych statusów, to pobierane są faktury dla wszystkich zamówień.
5.11. Zakładka Paragony
Zakładka widoczna, jeżeli włączono import paragonów w trybie Handel.
- Dokument domyślny: definicja dokumentu w enova365, który zostanie dodany do systemu jako paragon pobrany z e-commerce. Dokumenty z e-commerce pobierane są w kwotach brutto, dlatego definicje dokumentów w enovie powinny mieć VAT liczony od brutto.
- Magazyn domyślny: magazyn, który zostanie ustawiony dla dokumentu pobranego z e-commerce
- Stan domyślny enova: stan dokumentu, który zostanie ustawiony dla dokumentu pobranego z e-commerce; po wybraniu wartości Zatwierdzony można również oznaczyć paragon jako zafiskalizowany, wybierając drukarkę w polu Oznacz jako zafiskalizowane (drukarka)
Możliwe jest również pobieranie paragonów tylko dla zamówień o określonym statusie. Należy do tego wykorzystać grid Pobieraj tylko dla zamówień ze statusami.
Po pobraniu paragonu jest również możliwe ustawienie statusu powiązanego z nim zamówienia, należy wtedy wybrać status w polu Ustaw status.
Jeżeli grid nie zawiera żadnych statusów, to pobierane są paragony dla wszystkich zamówień.
5.12. Zakładka Ewidencja
Zakładka widoczna, jeżeli tryb importu faktur lub paragonów ustawiono na Ewidencja.
- Cecha ID dok. ewidencji: cecha tekstowa przechowująca identyfikator dokumentu pobranego z e-commerce
- Domyślny kontrahent dok. ewi.: w przypadku braku NIPu kontrahenta na dokumencie w e-commerce i nie zaznaczeniu pola Załóż kontrahenta indywidualnego zostanie przypisany kontrahent domyślny
- Interpretacja pozycji dostawy: podczas importu dokumentu i napotkania na pozycję dostawy, zostanie ustawiona wartość pola Rodzaj na wartość wybraną w tym polu.
- Scal pozycje wg VAT: warunek, czy pozycje dokumentu mają być scalane (grupowane) wg stawki VAT
- Domyślne definicje dok. ewidencji: definicje dokumentów ewidencji dla faktur i paragonów dla różnych kontrahentów.
Jeżeli w konfiguracji enova w Narzędzia -> Opcje -> Firma -> Dane o działalności jest wypełnione pole Numer OSS, to importer dokumentów będzie dodawał stawki VAT z innych krajów.
Korzystając z tabeli Definicje dok. ewidencji dla serii numeracji można również dodać indywidualne parowanie definicji dokumentów z seriami numeracji zdefiniowanymi w Baselinkerze. Jeżeli dana definicja nie zostanie znaleziona w konkretnej serii numeracji, to zostanie wybrana domyślna dla danego typu kontrahenta.
5.13. Zakładka Opisy dokumentów
Zakładka służy do zdefiniowania własnego opisu i notatki na importowanym dokumencie.
Zakładka zawiera maksymalnie 4 pola tekstowe według zaznaczonych pól dotyczących opisu i notatki w zakładkach Zamówienia oraz Faktury.
Zarówno w szablonach opisów jak i notatek można umieszczać dynamiczne pola, które zostaną podmienione na faktyczną wartość importowanego dokumentu. Dynamiczne pole należy umieścić w nawiasach klamrowych. Listę możliwych dynamicznych pól można podejrzeć klikając na przycisk Dynamiczne pola. W każdym z pól znajduje się domyślny szablon.
5.14. Zakładka Płatności
Zakładka służy do powiązania sposobów płatności pobranych z e-commerce ze sposobami zapłaty zdefiniowanymi w enova365.
Pełna lista pól:
- Synchronizuj: aktywuje wiązanie płatności
- Domyślny: domyślny sposób zapłaty, który zostanie ustawiony na dokumencie, jeśli nie zostanie znaleziony żaden inny
- Cecha ID sposobu zapłaty: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator płatności z e-commerce. Służy do parowania płatności ze sposobem zapłaty.
W tabeli ze sposobami zapłaty w kolumnie e-commerce ID można wprowadzać wartość identyfikatora płatności z e-commerce.
W celu powiązania kilku identyfikatorów płatności z e-commerce z jednym sposobem zapłaty z enova365, można wprowadzić kilka identyfikatorów, oddzielając je średnikiem (;).
5.15. Zakładka Kontrahenci
Tylko ErpitB2B. Zakładka służąca do konfiguracji importu/eksportu kontrahentów z B2B.
- Parowanie kontrahentów: podczas importu można wybrać czy istniejący kontrahencie w enova365 mają być namierzani po cesze z ID czy po cesze z zewnętrznym ID
- Eksportuj od daty: eksport kontrahentów odbywa się na podstawie sprawdzenia daty ostatniej modyfikacji kontrahenta
- ID: cecha tekstowa przechowująca ID kontrahenta z B2B
- Zewnętrzne ID: cecha tekstowa przechowująca zewnętrzne ID kontrahenta
5.16. Zakładka Cechy - wartości domyślne
Podczas importu różnych danych na tabelach mogą znajdować się cechy, które powinny być wypełnione domyślnymi wartościami podczas dodawania nowych rekordów.
W powyższej tabeli można skonfigurować domyślne wartości dla cech wybierając odpowiednio Tabelę cechy, Nazwę cechy i Domyślną wartość jaka ma być ustawiona podczas dodawania rekordu.
Dodatek sam wykryje typ cechy i wyświetli odpowiednią kontrolkę.
Obsługiwane typy cech: Bool, Date, Decimal, Double, Int, String.
III. Działanie dodatku
1. Zakładka wariantowości w kartotece towaru
Jeżeli aktywowano wariantowość, to w kartotece każdego towaru będzie widoczna zakładka
e-commerce: Wariantowość.
Można w niej zdefiniować:
- Wariantowy: czy towar ma być towarem wariantowym (głównym lub podrzędnym)
- Główny: czy towar wariantowy jest towarem głównym
- Kod: kod, który definiuje zależność wariantów od towaru głównego. Szerzej zostało to opisane w pkt II.1.
Podczas tworzenia nowego towaru głównego można wykorzystać przycisk Generuj, który namierzy towar główny o najwyższym kodzie i podstawi jego kod powiększony o 1.
Po wprowadzeniu wartości kodu można wykorzystać przycisk Waliduj, który pokaże komunikat czy dany kod jest wolny i czy można go wykorzystać.
Jeżeli zakładka zostanie otwarta na towarze wariantowym, ale nie głównym, to będzie widoczny przycisk Towar główny, który otworzy nadrzędny towar wariantu.
2. Zakładki kont w kartotece towaru
Dla każdego zdefiniowanego konta w konfiguracji dodatku, widoczna będzie zakładka w kartotece towaru w której można definiować różne opcje do synchronizacji.
Opis poszczególnych pól znajduje się w punkcie II, w podpunkcie 2.2.
W sekcji Ilości dla konta typu Baselinker będzie widoczny grid z listą magazynów w sekcji Magazyny, jeśli na koncie zdefiniowano wiele magazynów oraz w konfiguracji przypisano dla każdego magazynu inną cechę z ilością i lokalizacją.
Sekcja Pola dodatkowe jest uzupełniona, jeśli w konfiguracji w zakładce Cechy dodatkowe powiązano pola dodatkowe z cechami na towarze.
Niektóre platformy e-commerce umożliwiają wprowadzenie kilku wartości dla pola dodatkowego – należy je wtedy rozdzielić znakiem „|”.
Sekcja Parametry jest widoczna tylko dla konta Baselinker. Umożliwia ona zdefiniowanie wartości cech, które są eksportowane do Baselinkera jako parametry towaru. Więcej informacji na temat mechanizmu działania znajduje się w pkt II.5.4 w śródtytule pola dodatkowe.
Sekcja Parametry JSON jest widoczna tylko dla konta Baselinker. Umożliwia ona zdefiniowanie nazw i wartości parametrów produktu, które będą eksportowane do Baselinkera. Więcej informacji na temat mechanizmu działania znajduje się w pkt II.5.4 w śródtytule pola dodatkowe.
3. Workery
Workery są głównym mechanizmem, który umożliwia synchronizację danych między enova365 a platformami
e-commerce.
Zanim workery zostaną uruchomione pojawi się okienko potwierdzające.
Jeżeli zdefiniowano tylko jedno konto, to okienko będzie tylko potwierdzeniem operacji (opcje Tak i Nie).
Jeżeli zdefiniowano więcej niż jedno konto, to okienko będzie posiadało parametr definiujący, które konto należy zsynchronizować. Wybranie wartości „Wszystkie” zsynchronizuje wszystkie zdefiniowane konta.
3.1. Towary
Na liście towarów widoczne są następujące workery:
- Zaznacz e-SKLEP: dla zaznaczonych towarów aktywuje synchronizację
- Zaznacz AKTYWNY na e-sklep: dla zaznaczonych towarów zaznacza cechę odpowiedzialną za aktywność towaru w e-commerce
- Zaznacz DO EKSPORTU: dla zaznaczonych towarów aktywuje synchronizację w najbliższej sesji
- Odznacz e-SKLEP: dla zaznaczonych towarów dezaktywuje synchronizację
- Odznacz AKTYWNY na e-sklep: dla zaznaczonych towarów odznacza cechę odpowiedzialną za aktywność towaru w e-commerce
- Odznacz DO EKSPORTU: dla zaznaczonych towarów dezaktywuje synchronizację w najbliższej sesji
- Eksportuj towary: zostanie wykonany eksport towarów, które mają włączoną synchronizację w najbliższej sesji. Po zakończeniu eksportu flaga zostanie odznaczona. Nie zostaną wyeksportowane tylko zdjęcia, bo służy do tego inny worker.
- Eksportuj tylko ilości (zaznaczone): zostanie wykonany eksport tylko stanu magazynowego (wartość pobrana z cechy) towarów, które mają włączoną synchronizację w najbliższej sesji. Po zakończeniu eksportu flaga zostanie odznaczona.
- Eksportuj tylko ilości (wszystkie): zostanie wykonany eksport tylko stanu magazynowego (wartość pobrana z cechy) wszystkich towarów, które są synchronizowane z e-commerce. Flaga Do synchronizacji nie ma znaczenia. Dodatkowo operacja ta ma przypisany skrót klawiszowy: Ctrl + Shift + S.
- Eksportuj tylko ceny (zaznaczone): tylko Baselinker. Zostanie wykonany eksport tylko cen towarów, które mają włączoną synchronizację w najbliższej sesji. Po zakończeniu eksportu flaga zostanie odznaczona.
- Eksportuj tylko ceny (wszystkie): tylko Baselinker. Zostanie wykonany eksport tylko cen wszystkich towarów, które są synchronizowane z e-commerce. Flaga Do synchronizacji nie ma znaczenia. Dodatkowo operacja ta ma przypisany skrót klawiszowy: Ctrl + Shift + C.
- Eksportuj tylko ilości i ceny (zaznaczone): tylko Baselinker. Zostanie wykonany eksport tylko cen i ilości towarów, które mają włączoną synchronizację w najbliższej sesji. Po zakończeniu eksportu flaga zostanie odznaczona.
- Eksportuj tylko ilości i ceny (wszystkie): tylko Baselinker. Zostanie wykonany eksport tylko cen i ilości wszystkich towarów, które są synchronizowane z e-commerce. Flaga Do synchronizacji nie ma znaczenia. Dodatkowo operacja ta ma przypisany skrót klawiszowy: Ctrl + Shift + A.
- Eksportuj tylko zdjęcia: zostanie wykonany eksport tylko zdjęć towarów, które mają włączoną synchronizację w najbliższej sesji. Po zakończeniu eksportu flaga zostanie odznaczona.
- Importuj: Po wybraniu parametrów importu w nowym okienku, zostanie wykonany import towarów z e-commerce. Import posiada różne tryby (Wszystkie, Tylko aktywne, Tylko brakujące w enova365 i Jeden), pozwalające zaimportować konkretną pulę towarów. Towary będą szukane wg ustawienia w konfiguracji dodatku Towary -> Synchronizacja Import -> Parowanie towarów. Można również w okienku parametrów importu zaznaczyć opcję Dodaj brakujące towary, dzięki czemu, gdy towar nie zostanie znaleziony w enova365, to zostanie utworzony nowy.
- Dezaktywuj w ecommerce niepowiązane produkty: zostanie wykonana dezaktywacja flagi aktywności dla tych towarów, których nie ma w enova365
- Utwórz wariant produktu: worker, który dla zaznaczonego towaru głównego pomoże dodać towar wariantowy odpowiednio uzupełniając niezbędne cechy
Operator serwisowy:
-
Wyczyść ID produktu i wariantu: cechy z identyfikatorami produktu i wariantu zostaną wyczyszczone. Worker ma cel serwisowy.
Zanim workery zostaną uruchomione pojawi się okienko potwierdzające.
Jeżeli zdefiniowano tylko jedno konto, to okienko będzie tylko potwierdzeniem operacji (opcje Tak i Nie).
Jeżeli zdefiniowano więcej niż jedno konto, to okienko będzie posiadało parametr definiujący, które konto należy zsynchronizować. Wybranie wartości „Wszystkie” zsynchronizuje wszystkie zdefiniowane konta.
3.2. Zamówienia od odbiorców
Na liście zamówień od odbiorców widoczne są następujące workery:
- Importuj zamówienia: zostanie uruchomiony import zamówień. Dla konta typu Baselinker importer posiada 2 tryby (Od wybranej daty i Jeden), pozwalające zaimportować konkretną pulę dokumentów.
- Eksportuj zamówienia (zaznaczone): Tylko Baselinker. Zaznaczone zamówienia zostaną wyeksportowane do e-commerce, a na cechę zostanie przypisany identyfikator z e-commerce otrzymany po dodaniu.
- Zmień status zamówień (zaznaczone): worker, który zmieni wartość cechy ze statusem aktualnym oraz zmieni status w e-commerce na wybrany w wyskakującym okienku w e-commerce. Aby zmienić status, należy w konfiguracji dodatku dodać reguły statusów, czyli ustalić jakie statusy docelowe są możliwe dla statusów źródłowych. Zaznaczenie flagi Tylko z pokryciem zmieni status tylko tym zamówieniom, których wszystkie towary na pozycjach mają stan magazynowy większy lub równy cesze Ilość dostępna.
- Zmień status zamówień SERWIS (zaznaczone): worker, który zmieni wartość cechy ze statusem aktualnym oraz zmieni status w e-commerce na wybrany w wyskakującym okienku w e-commerce. Worker widoczny tylko dla operatora serwisowego. Worker nie bierze pod uwagę reguł statusów, dlatego należy zachować ostrożność. Zaznaczenie flagi Tylko z pokryciem zmieni status tylko tym zamówieniom, których wszystkie towary na pozycjach mają stan magazynowy większy lub równy cesze Ilość dostępna.
- Eksportuj pola dodatkowe zamówień (zaznaczone): Tylko Baselinker. Worker, który wyeksportuje pola dodatkowe (pole dodatkowe 1, pole dodatkowe 2 i Uwagi). W okienku parametrów zaznaczenie flagi Doklej do istniejących spowoduje dodanie wartości pól dodatkowych do już istniejących wartości. Nie zaznaczenie tej flagi spowoduje nadpisanie danych. Pola dodatkowe zostaną wyeksportowane tylko wtedy, kiedy zostanie wprowadzona jakakolwiek wartość. Jeżeli pole będzie puste, nie zostanie wyeksportowane i nie nadpisze istniejącej wartości w e-commerce.
- Utwórz paczkę (zaznaczone): Tylko Baselinker. Worker, który utworzy paczkę w Baselinkerze dla zaznaczonych zamówień. Pojawi się okienko z parametrami na którym można wybrać kuriera (przewoźnika). W przypadku wybrania wartości DYNAMICZNY, przewoźnik zostanie wybrany na podstawie cechy algorytmicznej na dokumencie, która powinna zwracać identyfikator przewoźnika z Baselinkera. Cechę tę należy wybrać w konfiguracji konta w zakładce Zamówienia w polu Cecha ID kuriera.
- Utwórz paczkę (wszystkie): Tylko Baselinker. Worker, który utworzy paczkę w Baselinkerze dla wszystkich zamówień, które nie mają wypełnionej cechy z ID paczki (pole Cecha ID paczki), mają wypełnioną cechę z ID zamówienia oraz mają wypełnioną cechę z Nr przesyłki. Pojawi się okienko z parametrami na którym można wybrać kuriera (przewoźnika). W przypadku wybrania wartości DYNAMICZNY, przewoźnik zostanie wybrany na podstawie cechy algorytmicznej na dokumencie, która powinna zwracać identyfikator przewoźnika z Baselinkera. Cechę tę należy wybrać w konfiguracji konta w zakładce Zamówienia w polu Cecha ID kuriera.
- Otwórz w przeglądarce: worker, który otworzy w przeglądarce adres URL odnoszący do zaznaczonego dokumentu w platformie e-commerce
3.3. Faktury sprzedaży
- Importuj faktury i paragony: zostanie uruchomiony import faktur/paragonów (w konfiguracji można włączyć pobieranie tylko faktur lub tylko paragonów). Dla konta typu Baselinker importer posiada 2 tryby (Od wybranej daty i Jeden), pozwalające zaimportować konkretną pulę dokumentów.
- Eksportuj faktury i paragony (zaznaczone): zostanie uruchomiony eksport numerów i wydruków dla zaznaczonych dokumentów. W okienku z parametrami należy tylko wybrać serię numeracji, jeśli nie zaznaczono flagi do rozpoznawania serii i nie zdefiniowano serii dla szablonu dokumentu. Worker widoczny jeśli w konfiguracji zamówień zaznaczono pole Przesyłaj FV do e-commerce
- Eksportuj faktury i paragony (wszystkie): zostanie uruchomiony eksport numerów i wydruków dla dokumentów, które mają pustą cechę z ID dokumentu (w konfiguracji: FV i PAR do e-commerce > Cecha ID FV). W okienku z parametrami należy tylko wybrać serię numeracji, jeśli nie zaznaczono flagi do rozpoznawania serii i nie zdefiniowano serii dla szablonu dokumentu. Worker widoczny jeśli w konfiguracji zamówień zaznaczono pole Przesyłaj FV do e-commerce
3.4. Kontrahenci
Na liście kontrahentów (tylko konto Erpit B2B) widoczne są następujące workery:
- Eksportuj (zaznaczeni): Worker, który dokona eksportu zaznaczonych kontrahentów na liście do B2B
- Eksportuj (zmodfyikowani): Worker, który dokona eksportu kontrahentów do B2B, którzy zostali zmodyfikowani w enova365 później niż data wprowadzona w konfiguracji konta w polu "Kontrahenci > Eksportuj od daty"
- Eksportuj cenniki indywidualne: Worker, który dokona eksportu cenników indywidualnych kontrahentów dla produktów, które są synchronizowane z e-commerce oraz mają ustawiony identyfikator e-commerce (czyli zostały już zsynchronizowane)
- Importuj: Worker, który dokona importu kontrahentów z B2B; nastąpi próba znalezienia istniejącego kontrahenta wg ustawienia pola "Kontrahenci > Parowanie kontrahentów"
- Eksportuj identyfikatory (zaznaczeni): Worker, który dokona eksportu identyfikatorów enova kontrahentów do B2B dla zaznaczonych kontrahentów na liście
- Eksportuj identyfikatory (wszyscy): Worker, który dokona eksportu identyfikatorów enova kontrahentów do B2B dla wszystkich kontrahentów w bazie danych, którzy mają wypełnioną cechę z zewnętrznym ID
3.5. Wydania magazynowe
Na liście WZ (tylko konto Erpit B2B) widoczne są następujące workery:
- Importuj WZ: Worker, który dokona importu WZ z B2B do enova365; jeżeli zaznaczono opcję zamówień wewnętrznych, to zostaną również pobrane dokumenty MM
IV. Obsługiwane funkcje z podziałem na konta
V. Aplikacja do harmonogramu zadań Windows
Do paczki z dodatkiem dołączono katalog o nazwie Harmonogram zawierający aplikację, którą można uruchomić w harmonogramie zadań i wywoływać workery opisane powyżej automatycznie, w tle.
Wymagane jest, aby na komputerze na którym uruchamiane będzie zadanie była zainstalowana wersja enovy, zgodna z wersją wymaganą przez pobraną wersję dodatku.
Jeżeli podczas dodawania dokumentów lub towarów wykonywane są jakieś akcje automatyczne w enova365 korzystające z zewnętrznych DLL (np. Soneta.OplataCukrowa), należy te zewnętrzne pliki DLL skopiować i wkleić do katalogu Harmonogram/ExternalDlls.
1. Konfiguracja aplikacji.
W katalogu Harmonogram znajduje się plik XML z rozszerzeniem *.config.
W pliku tym należy ustawić niezbędne dane konfiguracyjne dla aplikacji, która będzie łączyć się bazą danych enova365.
Dane te znajdują się w węźle XML: configuration -> applicationSettings -> enova365.EcommerceSync.TaskSchedule.Properties.Settings
Węzeł ten zawiera węzły o nazwie settings, które posiadają atrybut name, który jest nazwą danej konfiguracyjnej oraz węzeł value, który zawiera wartość danej konfiguracyjnej.
Dane konfiguracyjne:
- SonetaPath: ścieżka do instalatorów wszystkich wersji enovy; domyślnie: C:\Program Files (x86)\Soneta
- LogsPath: ścieżka do plików z logami, które będą generowane podczas uruchamiania zadania służące do weryfikacji działania aplikacji. Katalog musi wcześniej zostać utworzony; domyślnie: D:\Logs
- EnovaDb: nazwa firmy z listy baz danych
- EnovaLogin: operator programu enova365
- EnovaPassword: hasło operatora do programu enova365
- AccountName: nazwa konta ecommerce dodanego w enova365, dla którego ma być wykonywana synchronizacja; jeżeli dla wszystkich dodanych kont, należy wprowadzić wartość Wszystkie
2. Dodawanie zadania.
Aby dodać nowe zadanie, należy uruchomić aplikację Harmonogram zadań i kliknąć na Utwórz zadanie...
Następnie w nowym okienku w zakładce Ogólne należy przypisać dowolną nazwę i ewentualnie opis zadania.
Aby uniknąć problemów z nie uruchamianiem się harmonogramu oraz uprawnieniami, warto zaznaczyć opcję Uruchom niezależnie od tego, czy użytkownik jest zalogowany oraz Uruchom z najwyższymi uprawnieniami:
Następnie w zakładce Wyzwalacze należy dodać nowy wyzwalacz za pomocą przycisku Nowy... i w nowym oknie ustawić częstotliwość oraz godziny w jakich zadanie ma być wyzwalane automatycznie. Przykładowa poniższa konfiguracja będzie wyzwalać zadanie od dnia 17.02.2022, od godziny 10:00:00 i będzie je uruchamiać co godzinę:
Należy wyzwalacz zatwierdzić przyciskiem OK i przejść do zakładki Akcje, aby dodać nową akcję za pomocą przycisku Nowa... W nowym oknie należy wybrać typ akcji na Uruchom program, następnie podać ścieżkę do pliku exe z katalogu Harmonogram znajdującego się w paczce dodatku oraz dodać parametr synchronizacji.
W celu eksportu towarów należy podać parametr ExportMode. Parametr ExportMode może przyjmować następujące wartości (bez polskich znaków):
- Towary - całe kartoteki towarów (bez zdjęć)
- Ceny - tylko ceny
- Ilosci - tylko ilości
- IlosciCeny - tylko ilości i ceny
- Zdjecia - tylko zdjęcia
Zaleca się wykorzystywanie wartości Ilosci, Ceny lub IlosciCeny, resztę zaleca się robić ręcznie z poziomu aplikacji enova365 poprzez workery na towarach służące do eksportu.
Pozostałe parametry synchronizacji:
- CreatePackage=1: Tylko Baselinker. Tworzenie paczek dla zamówień, które mają uzupełnioną cechę z ID zamówienia, uzupełnioną cechę z nr listu przewozowego, ale pustą cechę z ID paczki. Zostanie podstawiony zawsze domyślny kurier, wybranego w konfiguracji (Zamówienia > Domyślny kurier)
- CreatePackageAuto=1: Tylko Baselinker. Tworzenie paczek dla zamówień, które mają uzupełnioną cechę z ID zamówienia, uzupełnioną cechę z nr listu przewozowego, ale pustą cechę z ID paczki. Zostanie podstawiony kurier na podstawie algorytmicznej cechy na dokumencie zwracającej identyfikator kuriera. Cecha jest wybierana w konfiguracji (Zamówienia > Cecha ID kuriera)
- ExportInvoices=1: Tylko Baselinker i ErpitB2B. Eksport faktur i paragonów, które mają uzupełnioną cechę z ID zamówienia, ale pustą cechę z ID dokumentu sprzedaży
- EksportKontrahenci=1: Tylko ErpitB2B. Eksport kontrahentów do B2B, którzy zostali zmodyfikowani później niż data wprowadzona w konfiguracji (Kontrahenci > Eksportuj od daty)
- ImportInvoices=1: Tylko Baselinker. Import faktur i paragonów wg ustawień w konfiguracji (data od i ewentualne statusy zamówień)
- ImportOrders=1: import zamówień wg ustawień w konfiguracji (data od i statusy)
- ImportWz=1: Tylko ErpitB2B. Import WZ wg ustawień w konfiguracji (data od)
Dzięki tym parametrom można dodać wiele zadań przy wykorzystaniu jednej aplikacji. Przykładowo można dodać zadanie z parametrem ExportMode=Ilosci, które będzie uruchamiane co godzinę, oraz zadanie z parametrem ImportOrders=1, które będzie uruchamiane raz dziennie.
Opcjonalnie można dodać parametr /dbconfig="ścieżka_do_pliku_lista_baz_danych.xml" w celu podania ścieżki do pliku Lista baz danych.xml znajdującego się w innym miejscu niż katalog zalogowanego użytkownika.
Przykład: /dbconfig=”D:\prod\ecom\lista baz danych.xml”
Po dodaniu akcji, należy ją zatwierdzić przyciskiem OK, a następnie zatwierdzić zadanie również przyciskiem OK. Od tego momentu zadanie będzie wyzwalane zgodnie z ustawieniami.
VI. Harmonogram Zadań Soneta.Server
Do paczki z dodatkiem dołączono katalog o nazwie Zadania zawierający zadania (taski), które można uruchomić z poziomu Harmonogramu Zadań wbudowanego w Soneta.Server.
Każde zadanie odpowiada innym workerom opisanym powyżej.
Nazewnictwo plików z zadaniami jest podobne do parametrów wywołania harmonogramu zadań Windows opisanych w pkt V:
- ErptEcommerceCreatePackage: Tylko Baselinker. Tworzenie paczek dla zamówień, które mają uzupełnioną cechę z ID zamówienia, uzupełnioną cechę z nr listu przewozowego, ale pustą cechę z ID paczki. Zostanie podstawiony zawsze domyślny kurier, wybranego w konfiguracji (Zamówienia > Domyślny kurier)
- ErptEcommerceCreatePackageAuto: Tylko Baselinker. Tworzenie paczek dla zamówień, które mają uzupełnioną cechę z ID zamówienia, uzupełnioną cechę z nr listu przewozowego, ale pustą cechę z ID paczki. Zostanie podstawiony kurier na podstawie algorytmicznej cechy na dokumencie zwracającej identyfikator kuriera. Cecha jest wybierana w konfiguracji (Zamówienia > Cecha ID kuriera)
- ErptEcommerceExportInvoices: Tylko Baselinker i ErpitB2B. Eksport faktur i paragonów, które mają uzupełnioną cechę z ID zamówienia, ale pustą cechę z ID dokumentu sprzedaży
- ErptEcommerceExportKontrahenci: Tylko ErpitB2B. Eksport kontrahentów do B2B, którzy zostali zmodyfikowani później niż data wprowadzona w konfiguracji (Kontrahenci > Eksportuj od daty)
- ErptEcommerceExportTowary: eksport towarów - całe kartoteki towarów (bez zdjęć)
- ErptEcommerceExportTowaryCeny: eksport towarów - tylko ceny
- ErptEcommerceExportTowaryIlosci: eksport towarów - tylko ilości
- ErptEcommerceExportTowaryIlosciCeny: eksport towarów - tylko ilości i ceny
- ErptEcommerceImportInvoices: Tylko Baselinker. Import faktur i paragonów wg ustawień w konfiguracji (data od i ewentualne statusy zamówień)
- ErptEcommerceImportOrders: import zamówień wg ustawień w konfiguracji (data od i statusy)
- ErptEcommerceImportWz: Tylko ErpitB2B. Import WZ wg ustawień w konfiguracji (data od)
1. Konfiguracja Harmonogramu Zadań.
W enova365 należy przejść do Narzędzia > Opcje > Workflow > Harmonogram zadań > Ogólne.
Należy włączyć Loguj zmiany w Historii wywołań i Ograniczenie ilości wpisów.
Następnie w zakładce Zadania globalne należy dodać nowe zadanie na podstawie wybranego zadania zaimportowanego do enova365.
Zakładkę Ogólne zostawiamy, ale w zakładce Automatyczne akcje dodajemy nową definicję harmonogramu (wyzwalacz):
Na wyzwalaczu ustawiamy nazwę, rozpoczęcie cyklu i sam cykl.
Po utworzeniu zadania jeszcze trzeba je aktywować: