
Instrukcja obsługi - Dodatek eCommerce dla enova multi
I. Instalacja dodatku
1. Import cech
Aby ułatwić instalację dodatku, w paczce z dodatkiem oprócz pliku DLL znajdują się dwa pliki XML, które służą do zaimportowania wszystkich niezbędnych cech oraz usługi o nazwie BRAK TOWARU, które są konieczne do prawidłowego działania dodatku.
Aby je zaimportować należy w enova365 nacisnąć zębatkę (prawy górny róg) i wybrać opcję Import danych.
Szczegółowa instrukcja do zaimportowania plików XML:
https://erpit.pl/post/296-import-plikow-xml-do-enova365-multi
Następnie należy zainstalować sam dodatek oraz wczytać wygenerowaną licencję. Jeżeli w enova365 w Narzędzia -> Opcje jest widoczna zakładka ERPIT -> e-commerce, to znaczy, że biblioteka z dodatkiem została zainstalowana prawidłowo.
2. Instalacja dodatku
Instrukcję instalacji dodatków do enova365 można znaleźć pod linkiem:
https://erpit.pl/post/298-w-jaki-sposob-wgrac-dll-do-enova365-multi%3F
3. Licencja dodatku
Instrukcję jak wczytać licencję do dodatków do enova365 multi znajdziesz pod linkiem:
https://erpit.pl/post/248-jak-zainstalowac-licencje-dodatku-w-enova365-multi%3F
II. Konfiguracja dodatku
Aby uruchomić okno konfiguracji należy w enova365 wybrać:
Narzędzia -> Opcje -> ERPIT -> e-commerce
W lewym górnym rogu zakładki znajduje sie numer wersji. W przypadku aktualizacji dodatku należy się upewnić, że została zainstalowana wersja z odpowiednim numerem.
1. Logi
Obsługa logów jest opcjonalna, działa tylko w interfejsie desktopowym i ma charakter diagnostyczny. Po zaznaczeniu pola Logi -> Aktywuj należy podać ścieżkę do której logi będą zapisywane.
2. Cechy identyfikujące dokumenty
Należy wybrać cechy na dokumentach handlowych, które zostaną wypełnione typem i nazwą konta z którego z dany dokument został zaimportowany.
3. Obsługa wariantowości
Jeżeli na wykorzystywanej platformie e-commerce jest obsługiwana wariantowość (jeden produkt posiadający kilka wariantów), to należy zaznaczyć pole Aktywuj w sekcji Warianty towarów.
Mechanizm wariantowości w dodatku jest oparty na cesze Kod. Wartość tej cechy powinna składać się z kodu towaru nadrzędnego (głównego) oraz kodu wariantu (po znaku „/”).
Np. towar główny X ma kod o wartości „ABC”. Wtedy warianty towaru X powinny mieć kod o wartości „ABC/DEF”, „ABC/GHI”, „ABC/JKL” itd. Część kodu przed znakiem „/” wskazuje, który towar jest towarem nadrzędnym dla wariantu.
Jeżeli wariantowość nie jest wykorzystywana, to należy przejść do punktu 2.4.
Po zaznaczeniu opcji Aktywuj pojawi się nowa sekcja Cechy wariantów zawierająca pola, w których należy wybrać cechy odpowiedzialne za konkretne funkcje.
Wykaz cech wariantowości:
- Wariantowy: cecha warunkowa, definiująca czy dany towar jest towarem wariantowym (dotyczy zarówno towaru głównego jak i jego wariantów).
- Główny: cecha warunkowa, definiująca czy dany towar wariantowy jest towarem głównym (nadrzędnym).
- Kod: cecha tekstowa, przechowująca kod służący do identyfikacji towaru głównego dla wariantów.
-
Zdjęcie towaru głównego: cecha tekstowa. W większości platform e-commerce zdjęcia dodaje się tylko do towarów głównych, a w wariantach wybiera się, które zdjęcie z towaru głównego odpowiada wariantowi. Cecha ta przechowuje odniesienie do zdjęcia z towaru głównego.
4 Operator serwisowy
Z listy można wybrać login operatora, który będzie miał dostęp do narzędzi serwisowych, np. do czyszczenia identyfikatorów produktów czy kategorii.
5. Dodawanie nowego konta.
W sekcji konta należy dodać nowe konto (odpowiednik konta na platformie e-commerce).
W tym celu w sekcji Konta należy kliknąć przycisk Nowy (Konto):
Otworzy się okno definiowania nowego konta.
Wszystkie pola przechowujące nazwy cech zostaną uzupełnione automatycznie na podstawie zaimportowanych cech z pliku XML. W przypadku definiowania wielu kont ważne jest, aby dla każdego konta powielić cechy, szczególnie te, które są odpowiedzialne za przechowywanie wartości identyfikatorów.
5.1. Zakładka Ogólne
W sekcji Ogólne należy podać unikalną dowolną nazwę konta oraz wybrać typ platformy e-commerce. Obsługiwane są 4 typy: Baselinker, Shoper, PrestaShop i WooCommerce.
Dodatkowo można zarządzać flagą Aktywne, czyli szybko włączyć lub wyłączyć obsługę zdefiniowanego konta, bez potrzeby usuwania jego konfiguracji.
Następnie w sekcji Komunikacja należy podać wszystkie dane niezbędne do podpięcia się pod API danej platformy. Można sprawdzić działanie połączenia klikając przycisk Sprawdź połączenie.
5.1.1. Baselinker
Baselinker wymaga podania następujących danych:
- API URL: wartość zostanie domyślnie podstawiona i nie należy jej zmieniać.
- Token: klucz, który należy wygenerować w platformie e-commerce.
Ustawienia:
- Nowe API dla produktów: konto Baselinker może mieć włączony nowy tryb magazynowania towarów oparty na katalogach, magazynach, grupach cenowych itd. Jeżeli konto ma włączony ten tryb, należy zaznaczyć to pole.
- Storage: wybór obsługiwanego magazynu (można mieć ich wiele, np. wiążąc z Baselinkerem inną platformą e-commerce). Pole widoczne tylko wtedy, jeśli nie jest zaznaczone pole Nowe API dla produktów.
- Katalog: wybór obsługiwanego katalogu zdefiniowanego w Baselinkerze. Pole widoczne tylko wtedy, jeśli jest zaznaczone pole Nowe API dla produktów.
5.1.2. Shoper
Shoper wymaga podania następujących danych:
- API URL: należy podać domenę na której działa sklep w platformie e-commerce, zakończoną adresem: /webapi/rest/
- URL katalog administratora: należy wprowadzić fragment adresu URL odpowiadający katalogowi administratora, aby prawidłowo działał worker otwierający dokument w przeglądarce. Patrz pkt III.3.2.
- Client ID: login do platformy e-commerce
- Client Secret: hasło do platformy e-commerce
Ustawienia:
- Język w sekcji Ustawienia: ustawienie specyficzne dla Shopera, który umożliwia wielojęzyczność nazw towarów, kategorii itp. Należy wybrać jeden z nich (domyślny).
5.1.3. PrestaShop
PrestaShop wymaga podania następujących danych:
- API URL: należy podać domenę na której działa sklep w platformie e-commerce, zakończoną adresem: /api/
- URL katalog administratora: należy wprowadzić fragment adresu URL odpowiadający katalogowi administratora, aby prawidłowo działał worker otwierający dokument w przeglądarce. Patrz pkt III.3.2.
- Token: klucz, który należy wygenerować w platformie e-commerce
5.1.4. WooCommerce
WooCommerce wymaga podania następujących danych:
- API URL: należy podać domenę na której działa sklep w platformie e-commerce, zakończoną adresem: /wp-json/wc/v3/
- URL katalog administratora: należy wprowadzić fragment adresu URL odpowiadający katalogowi administratora, aby prawidłowo działał worker otwierający dokument w przeglądarce. Patrz pkt III.3.2.
- Client ID: wygenerowany klucz Client ID
- Client Secret: wygenerowany klucz Client Secret
5.1.5. Ustawienia
- Kod towaru prefiks i Kod towaru sufiks: dotyczy pól SKU towarów. Jeżeli w platformie e-commerce znajdują się powielone towary w różnych wersjach językowych (nazwy, opisy), to mają one różne identyfikatory oraz różne SKU. Poprzez użycie pól Kod towaru prefiks i/lub Kod towaru sufiks można ujednolicić te towary w enovie.
Np. w Shoperze znajdują się towary o następujących SKU: SKU1, SKU1e, gdzie e sugeruje wersję językową. Wprowadzając w pole Kod towaru sufiks wartość e w enova365 będzie się znajdował jeden towar, nie powielony.
5.2. Zakładka Towary
W sekcjach Synchronizacja Eksport i Synchronizacja Import można włączać i wyłączać konkretne rzeczy, które mają być synchronizowane w synchronizacji towarów.
W zależności od włączonych elementów do synchronizacji pojawią się pola z wyborem definicji cech lub innych ustawień związanych z daną synchronizacją.
Pełna lista pól:
Sekcja Konfiguracja enova:
- Definicja ceny: wybór definicji ceny, która będzie ustawiana podczas importu z e-commerce lub wysyłana podczas eksportu do e-commerce
Sekcja Konfiguracja zdjęć:
- Tryb eksportu zdjęć: pole przyjmuje 2 wartości:
- URL
Na kartotece towaru będzie widoczna tabela w której będzie możliwość dodawania adresów URL do zdjęć towaru. Niezbędne jest wybranie w polu Cecha dla URLi zdjęć cechy tekstowej, która będzie przechowywała zawartość tej tabeli, czyli zdefiniowane adresy URL. - Base64
Zdjęcia będą pobierane z załączników towaru oraz konwertowane do formatu base64. Rozwiązanie to obciąży bazę danych enova365.
W platformie Shoper i PrestaShop należy również podać cechę Cecha dla ID, przechowującą identyfikator zdjęcia z e-commerce.
Można też wprowadzić prefiks w polu Prefiks nazwy zdjęć do eksportu, aby podczas eksportu towaru wybierane były tylko te załączniki, które w nazwie zawierają zdefiniowany prefiks.
Na razie możliwy jest tylko eksport zdjęć. Import jest nieobsługiwany w żadnym z kont.
Sekcja Konfiguracja cech enova:
Podsekcja Towary:
- ID: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator towaru z e-commerce
- Opis: cecha tekstowa, przechowująca opis towaru z e-commerce
- Synchronizuj war. konieczny: cecha warunkowa, definiująca czy towar ma być synchronizowany z e-commerce
- Synchronizuj war. dostateczny: cecha warunkowa, definiująca czy towar ma być synchronizowany z e-commerce w najbliższej sesji eksportu. Po eksporcie zakończonym sukcesem cecha zostanie automatycznie odznaczona. Po imporcie dokumentów zakończonym sukcesem, jeśli towar znalazł się na jakimś dokumencie, to cecha zostanie automatycznie zaznaczona.
- Ilość eksport: cecha liczbowa (rzeczywista), zawierająca wartość stanu magazynowego wysyłanego do e-commerce. Domyślnie cecha jest cechą algorytmiczną, wyliczającą stan magazynowy na podstawie stanu magazynowego w enova365.
- Ilość import: cecha liczbowa (rzeczywista), do której zostanie zapisany stan magazynowy pobrany podczas importu z e-commerce.
- Waga: cecha liczbowa (rzeczywista), zawierająca wagę towaru z e-commerce
- Kod (SKU): cecha tekstowa, zawierająca unikalny kod identyfikujący towar
- Nazwa produktu: cecha tekstowa, przechowująca nazwę produktu z e-commerce
Shoper, PrestaShop i WooCommerce: - Czy aktywny: cecha warunkowa, definiująca czy towar jest oznaczony jako aktywny
Podsekcja Warianty (tylko, jeśli wariantowość została aktywowana):
- ID: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator wariantu z e-commerce
- Nazwa wariantu: cecha tekstowa, przechowująca nazwę wariantu z e-commerce
Shoper, PrestaShop i WooCommerce: - Opcja 1: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator cechy wariantowej 1 z e-commerce
- Opcja 2: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator cechy wariantowej 2 z e-commerce
- Wartość opcji 1: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator wartości cechy wariantowej 1 z e-commerce
- Wartość opcji 2: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator wartości cechy wariantowej 2 z e-commerce
Sekcja Konfiguracja kategorii:
- Cecha grupująca: cecha hierarchiczna lub wielohierarchiczna, posiadająca zdefiniowany słownik wartości, odzwierciedlający drzewo kategorii w e-commerce
- Cecha ID kategorii: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator kategorii z e-commerce
Kategorie można zaimportować za pomocą przycisku Pobierz kategorie z e-commerce.
Po imporcie należy zamknąć ustawienia enova365 i ponownie je otworzyć.
Po dodaniu kategorii do słownika można je również wyeksportować za pomocą przycisku
Wyślij kategorie do e-commerce. Kategorie zostaną sparowane po identyfikatorze z cechy Cecha ID kategorii.
Operator serwisowy:
Przycisk Wyczyść identyfikatory kategorii usuwa przypisane identyfikatory wszystkich kategorii.
5.3. Zakładka Podatki
Zakładka widoczna tylko w typach Shoper i PrestaShop (pod warunkiem zaznaczenia importu lub eksportu cen towarów).
Zakładka służy do powiązania definicji stawek VAT z enova365 ze stawkami VAT zdefiniowanymi w e-commerce.
Pełna lista pól:
- Domyślna: domyślna definicja stawki VAT, która zostanie ustawiona na towarze, jeśli nie zostanie znaleziona żadna inna
- Cecha ID definicji stawki VAT: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator stawki VAT z e-commerce.
W tabeli z definicjami stawek VAT w kolumnie e-commerce ID można wprowadzać wartość identyfikatora stawki VAT z
e-commerce.
5.4. Zakładka Cechy dodatkowe
Zakładka widoczna pod warunkiem zaznaczenia importu lub eksportu producentów towarów.
Zakładka służy do powiązania elementów słownika przechowującego producentów z enova365 z producentami zdefiniowanymi w e-commerce.
Pełna lista pól:
- Cecha grupująca: cecha hierarchiczna, posiadająca zdefiniowany słownik wartości, odzwierciedlający listę producentów w e-commerce
- Cecha ID producenta: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator producenta z e-commerce
Producentów można zaimportować za pomocą przycisku Pobierz producentów z e-commerce.
Po imporcie należy zamknąć ustawienia enova365 i ponownie je otworzyć.
Po dodaniu producenta do słownika można ich również wyeksportować za pomocą przycisku
Wyślij producentów do e-commerce. Producenci zostaną sparowani po identyfikatorze z cechy Cecha ID producenta.
Operator serwisowy:
Przycisk Wyczyść identyfikatory producentów usuwa przypisane identyfikatory wszystkich producentów.
5.5. Zakładka Dokumenty
Pełna lista pól:
Sekcja Zamówienia:
- Synchronizuj: aktywuje pobieranie zamówień z e-commerce
Więcej opcji konfiguracyjnych dotyczących zamówień znajduje się w zakładce Zamówienia.
Sekcja Faktury i paragony:
- Synchronizuj: aktywuje pobieranie faktur i paragonów z e-commerce
- Tryb importu:
- Handel: Faktury będą pobierane jako dokumenty handlowe.
- Ewidencja: Faktury będą pobierane jako dokumenty ewidencji.
Sekcja Ogólne (wspólne ustawienia dla zamówień i faktur):
- Domyślny kontrahent: w przypadku braku NIPu kontrahenta na dokumencie w e-commerce i nie zaznaczeniu pola Załóż kontrahenta indywidualnego zostanie przypisany kontrahent domyślny
- Parowanie towarów: pole definiujące w jaki sposób mają być znajdowane towary w enova365, znajdujące się na pobieranym dokumencie z e-commerce
- Usługa braku towaru: usługa podstawiona na pozycji dokumentu, jeśli towar nie zostanie znaleziony w enova365. Usługa powinna mieć odblokowaną możliwość definiowana opisu, do którego zostaną zapisane wszystkie dane towaru pozycji znajdujące się w e-commerce.
- Usługa dostawy: usługa podstawiona na pozycji dokumentu na pozycji dostawy pobranej z e-commerce (jeśli zaznaczono pobieranie pozycji dostawy na zamówieniu lub fakturze)
- Cecha ID dokumentu: cecha tekstowa przechowująca identyfikator dokumentu z e-commerce
- Cecha nr dokumentu: cecha tekstowa przechowująca numer dokumentu z e-commerce
- Cecha ID pozycji dokumentu: cecha tekstowa przechowująca identyfikator pozycji dokumentu z e-commerce
- Załóż kontrahenta indywidualnego: warunek, czy jeśli na dokumencie w e-commerce nie ma NIPu kontrahenta, to dodawać kontrahenta w enova365
- Pobierz historię płatności: warunek, czy pobierać historię płatności dokumentu. Historia w formacie JSON zostanie zapisana na dokumencie, a identyfikator zewnętrzny pierwszej płatności zostanie zapisany na pierwszej płatności dokumentu
- Cecha historii płatności dok. han.: cecha tekstowa przechowująca JSON z historią płatności na dokumencie handlowym
- Cecha historii płatności dok. ewi.: cecha tekstowa przechowująca JSON z historią płatności na dokumencie ewidencji
- Cecha ID płatności: cecha tekstowa przechowująca zewnętrzny identyfikator pierwszej płatności dokumentu
5.6. Zakładka Zamówienienia
- Dokument domyślny: definicja dokumentu w enova365, który zostanie dodany do systemu jako zamówienie pobrane z e-commerce. Dokumenty z e-commerce pobierane są w kwotach brutto, dlatego definicje dokumentów w enovie powinny mieć VAT liczony od brutto.
- Magazyn domyślny: magazyn, który zostanie ustawiony dla dokumentu zamówienia pobranego z e-commerce
Na koncie typu Baselinker, mając zdefiniowane integracje z innymi platformami e-commerce, można dla każdej takiej integracji zdefiniować inny dokument i magazyn. Dokumenty z e-commerce pobierane są w kwotach brutto, dlatego definicje dokumentów w enovie powinny mieć VAT liczony od brutto. Służy do tego grid znajdujący się pod polem Magazyn domyślny. Każdy wiersz odpowiada zdefiniowanej integracji w Baselinkerze. Jeżeli dana integracja nie będzie miała zdefiniowanego dokumentu albo magazynu, to zostanie ustawiona wartość z pól domyślnych.
- Stan domyślny enova: stan dokumentu, który zostanie ustawiony dla dokumentu zamówienia pobranego z e-commerce
- Pobierz od daty z e-commerce: data od której zostaną pobrane wszystkie zamówienia z e-commerce. Data zostanie automatycznie ustawiona na datę najnowszego pobranego zamówienia.
- Pobierz dni wstecz z e-commerce: ustawienie ile dni wstecz od powyższej daty mają zostać pobrane zamówienia z e-commerce
- Cecha statusu pobranego: cecha tekstowa przechowująca identyfikator statusu z jakim zamówienie zostało zaimportowane z e-commerce. Wartość cechy nie ulega zmianie.
- Cecha statusu aktualnego: cecha tekstowa przechowująca identyfikator statusu aktualnego. Na początku jest to status pobrany, ale można go zmienić za pomocą workera służącego do zmiany statusu zamówień (pkt 3.2).
- Cecha sposobu dostawy: cecha tekstowa przechowująca sposób dostawy ustawiony na importowanym zamówieniu.
- Cecha numeru przesyłki: cecha tekstowa przechowująca numer przesyłki ustawiony na importowanym zamówieniu.
W tabeli statusów można dodać statusy z jakimi mają być pobierane zamówienia z e-commerce oraz zdefiniować czy i jaki status ma być ustawiony po pobraniu. Jeżeli tabela będzie pusta, to zamówienia nie zostaną pobrane.
- Pobierz pozycję dostawy: oznaczenie czy pozycja dostawy również ma być dodana do dokumentu zamówienia
- Przesyłaj FV do e-commerce:
Flaga ta uruchamia tryb eksportu faktur do e-commerce.
Jeżeli zamówienie pobrane z e-commerce ma wystawiony w relacji dokument sprzedaży, to można wyeksportować nr oraz wydruk PDF tego dokumentu sprzedaży do e-commerce.
- Cecha ID FV: cecha tekstowa przechowująca identyfikator faktury z e-commerce. Musi to być inna cecha niż cecha przechowująca identyfikator zamówienia. Wartość cechy z identyfikatorem zamówienia jest kopiowana na dokument sprzedaży, dlatego konieczne jest włączenie w konfiguracji relacji kopiowanie cech.
W tabeli można zdefiniować szablony wydruków, czyli ustalić dla każdej definicji sprzedaży, która jest w relacji z zamówieniem inny wydruk.
Dla wszystkich wydruków należy ustawić parametry wydruków.
5.7. Zakładka Faktury
5.7.1 Tryb importu: Handel
- Dokument domyślny FV: definicja dokumentu w enova365, który zostanie dodany do systemu jako faktura pobrana z e-commerce. Dokumenty z e-commerce pobierane są w kwotach brutto, dlatego definicje dokumentów w enovie powinny mieć VAT liczony od brutto.
- Dokument domyślny PAR: definicja dokumentu w enova365, który zostanie dodany do systemu jako paragon pobrany z e-commerce. Dokumenty z e-commerce pobierane są w kwotach brutto, dlatego definicje dokumentów w enovie powinny mieć VAT liczony od brutto.
- Magazyn domyślny: magazyn, który zostanie ustawiony dla dokumentu pobranego z e-commerce
Na koncie typu Baselinker, mając zdefiniowane integracje z innymi platformami e-commerce, można dla każdej takiej integracji zdefiniować inny dokument i magazyn. Dokumenty z e-commerce pobierane są w kwotach brutto, dlatego definicje dokumentów w enovie powinny mieć VAT liczony od brutto. Służy do tego grid znajdujący się pod polem Magazyn domyślny. Każdy wiersz odpowiada zdefiniowanej integracji w Baselinkerze. Jeżeli dana integracja nie będzie miała zdefiniowanego dokumentu albo magazynu, to zostanie ustawiona wartość z pól domyślnych.
- Stan domyślny enova: stan dokumentu, który zostanie ustawiony dla dokumentu pobranego z e-commerce
- Automatyczna kompletacja: warunek, który tworzy dokument kompletacji, jeśli towar znajdujący się na dokumencie jest typu Produkt w enova365
- Symbol dokumentu kompletacji: symbol dokumentu kompletacji jaki zostanie dodany, jeśli zostanie spełniony powyższy warunek
- Pobierz pozycję dostawy: oznaczenie czy pozycja dostawy również ma być dodana do dokumentu
- Prefiks pozycji dostawy w e-commerce: Baselinker ma zdefiniowany prefiks pozycji dostawy, należy go wprowadzić, aby móc namierzyć która pozycja jest pozycją dostawy na dokumencie
- Pobierz od daty z e-commerce: data od której zostaną pobrane wszystkie dokumenty z e-commerce. Data zostanie automatycznie ustawiona na datę najnowszego pobranego dokumentu.
- Pobierz dni wstecz z e-commerce: ustawienie ile dni wstecz od powyższej daty mają zostać pobrane dokumenty z e-commerce
5.7.2. Tryb importu: Ewidencja
- Cecha ID dok. ewidencji: cecha tekstowa przechowująca identyfikator dokumentu pobranego z e-commerce
- Domyślny kontrahent: w przypadku braku NIPu kontrahenta na dokumencie w e-commerce i nie zaznaczeniu pola Załóż kontrahenta indywidualnego zostanie przypisany kontrahent domyślny
- Interpretacja pozycji dostawy: podczas importu dokumentu i napotkania na pozycję dostawy, zostanie ustawiona wartość pola Rodzaj na wartość wybraną w tym polu.
- Scal pozycje wg VAT: warunek, czy pozycje dokumentu mają być scalane (grupowane) wg stawki VAT
- Domyślne definicje dok. ewidencji: definicje dokumentów ewidencji dla faktur i paragonów dla różnych kontrahentów. Jeżeli w konfiguracji enova w Narzędzia -> Opcje -> Firma -> Dane o działalności jest wypełnione pole Numer OSS, to importer dokumentów będzie dodawał stawki VAT z innych krajów.
Korzystając z tabeli Definicje dok. ewidencji dla serii numeracji można również dodać indywidualne parowanie definicji dokumentów z seriami numeracji zdefiniowanymi w Baselinkerze. Jeżeli dana definicja nie zostanie znaleziona w konkretnej serii numeracji, to zostanie wybrana domyślna dla danego typu kontrahenta.
- Prefiks pozycji dostawy w e-commerce: patrz pkt 5.7.1.
- Pobierz od daty z e-commerce: patrz pkt 5.7.1.
- Pobierz dni wstecz z e-commerce: patrz pkt 5.7.1.
5.8. Zakładka Płatności
Zakładka służy do powiązania sposobów płatności pobranych z e-commerce ze sposobami zapłaty zdefiniowanymi w enova365.
Pełna lista pól:
- Synchronizuj: aktywuje wiązanie płatności
- Domyślny: domyślny sposób zapłaty, który zostanie ustawiony na dokumencie, jeśli nie zostanie znaleziony żaden inny
- Cecha ID sposobu zapłaty: cecha tekstowa, przechowująca identyfikator płatności z e-commerce. Służy do parowania płatności ze sposobem zapłaty.
W tabeli ze sposobami zapłaty w kolumnie e-commerce ID można wprowadzać wartość identyfikatora płatności z
e-commerce.
III. Działanie dodatku
1. Zakładka wariantowości w kartotece towaru
Jeżeli aktywowano wariantowość, to w kartotece każdego towaru będzie widoczna zakładka
e-commerce: Wariantowość.
Można w niej zdefiniować:
- Wariantowy: czy towar ma być towarem wariantowym (głównym lub podrzędnym)
- Główny: czy towar wariantowy jest towarem głównym
- Kod: kod, który definiuje zależność wariantów od towaru głównego. Szerzej zostało to opisane w pkt II.1.
Podczas tworzenia nowego towaru głównego można wykorzystać przycisk Generuj, który namierzy towar główny o najwyższym kodzie i podstawi jego kod powiększony o 1.
Po wprowadzeniu wartości kodu można wykorzystać przycisk Waliduj, który pokaże komunikat czy dany kod jest wolny i czy można go wykorzystać.
Jeżeli zakładka zostanie otwarta na towarze wariantowym, ale nie głównym, to będzie widoczny przycisk Towar główny, który otworzy nadrzędny towar wariantu.
2. Zakładki kont w kartotece towaru
Dla każdego zdefiniowanego konta w konfiguracji dodatku, widoczna będzie zakładka w kartotece towaru w której można definiować różne opcje do synchronizacji.
Opis poszczególnych pól znajduje się w punkcie II, w podpunkcie 2.2.
3. Workery
Workery są głównym mechanizmem, który umożliwia synchronizację danych między enova365 a platformami
e-commerce.
3.1. Towary
Na liście towarów widoczne są następujące workery:
- Zaznacz e-SKLEP: dla zaznaczonych towarów aktywuje synchronizację
- Zaznacz AKTYWNY na e-sklep: dla zaznaczonych towarów zaznacza cechę odpowiedzialną za aktywność towaru w e-commerce
- Zaznacz DO EKSPORTU: dla zaznaczonych towarów aktywuje synchronizację w najbliższej sesji
- Odznacz e-SKLEP: dla zaznaczonych towarów dezaktywuje synchronizację
- Odznacz AKTYWNY na e-sklep: dla zaznaczonych towarów odznacza cechę odpowiedzialną za aktywność towaru w e-commerce
- Odznacz DO EKSPORTU: dla zaznaczonych towarów dezaktywuje synchronizację w najbliższej sesji
- Eksportuj towary: zostanie wykonany eksport towarów, które mają włączoną synchronizację w najbliższej sesji. Po zakończeniu eksportu flaga zostanie odznaczona. Nie zostaną wyeksportowane tylko zdjęcia, bo służy do tego inny worker.
- Eksportuj tylko ilości: zostanie wykonany eksport tylko stanu magazynowego (wartość pobrana z cechy) towarów, które mają włączoną synchronizację w najbliższej sesji. Po zakończeniu eksportu flaga zostanie odznaczona.
- Eksportuj tylko zdjęcia: zostanie wykonany eksport tylko zdjęć towarów, które mają włączoną synchronizację w najbliższej sesji. Po zakończeniu eksportu flaga zostanie odznaczona.
- Importuj: zostanie wykonany import towarów z e-commerce. Towary zostaną sparowane najpierw po kodzie (SKU), a potem po identyfikatorze. Jeżeli towar nie zostanie znaleziony w enova365, to zostanie utworzony nowy. Pojawi się okienko parametrów w którym można wybrać jeden z 4 trybów importu: Wszystkie, Tylko aktywne, Tylko brakujące w enova365 i Jeden.
- Dezaktywuj w ecommerce niepowiązane produkty: zostanie wykonana dezaktywacja flagi aktywności dla tych towarów, których nie ma w enova365
- Utwórz wariant produktu: worker, który dla zaznaczonego towaru głównego pomoże dodać towar wariantowy odpowiednio uzupełniając niezbędne cechy
Operator serwisowy:
-
Wyczyść ID produktu i wariantu: cechy z identyfikatorami produktu i wariantu zostaną wyczyszczone. Worker ma cel serwisowy.
Zanim workery zostaną uruchomione pojawi się okienko potwierdzające.
Jeżeli zdefiniowano tylko jedno konto, to okienko będzie tylko potwierdzeniem operacji (opcje Tak i Nie).
Jeżeli zdefiniowano więcej niż jedno konto, to okienko będzie posiadało parametr definiujący, które konto należy zsynchronizować. Wybranie wartości „Wszystkie” zsynchronizuje wszystkie zdefiniowane konta.
3.2. Dokumenty
Na liście dokumentów widoczne są następujące workery:
- Importuj zamówienia: zostanie uruchomiony import zamówień.
- Importuj faktury i paragony: zostanie uruchomiony import faktur/paragonów.
- Eksportuj zaznaczone faktury i paragony: zostanie uruchomiony eksport numerów i wydruków dla zaznaczonych dokumentów. W okienku z parametrami należy tylko wybrać serię numeracji. Worker widoczny jeśli w konfiguracji zamówień zaznaczono pole Przesyłaj FV do e-commerce
- Eksportuj wszystkie faktury i paragony: zostanie uruchomiony eksport numerów i wydruków dla wszystkich dokumentów, które są w relacji z zamówieniami pobranymi z e-commerce i mają pustą wartość cechy ustawionej w konfiguracji w polu Cecha ID FV. W okienku z parametrami należy tylko wybrać serię numeracji. Worker widoczny jeśli w konfiguracji zamówień zaznaczono pole Przesyłaj FV do e-commerce
- Zmień status dla zaznaczonych zamówień: worker, który zmieni wartość cechy ze statusem aktualnym oraz zmieni status na wybrany w wyskakującym okienku w e-commerce
- Otwórz w przeglądarce: worker, który otworzy w przeglądarce adres URL odnoszący do zaznaczonego dokumentu w platformie e-commerce
Zanim workery zostaną uruchomione pojawi się okienko potwierdzające.
Jeżeli zdefiniowano tylko jedno konto, to okienko będzie tylko potwierdzeniem operacji (opcje Tak i Nie).
Jeżeli zdefiniowano więcej niż jedno konto, to okienko będzie posiadało parametr definiujący, które konto należy zsynchronizować. Wybranie wartości „Wszystkie” zsynchronizuje wszystkie zdefiniowane konta.