enova365 na platformie Azure - czy warto?
Program ERP enova365 od paru lat jest dostępny na obsługiwanej przez jego producenta platformie w chmurze obliczeniowej MS Azure. Rozwiązanie to zostało ostatnio uznane za najlepszy system ERP dostępny w chmurze (więcej na temat). Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? W artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Zalety enova365 na platformie MS Azure
Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć między innymi:
- relatywnie niski koszt i czas uruchomienia
- brak konieczności posiadania własnej infrastruktury
- zapewnione bezpieczeństwo danych - automatyczne kopie zapasowe
- elastyczny/subskrypcyjny model opłat pozwalający łatwo zwiększać i zmniejszać liczbę użytkowników
- dostęp praktycznie z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu.
Ograniczenia enova365 na platformie MS Azure
Pewnym ograniczeniem rozwiązania jest brak dostępu do tzw. interfejsu okienkowego enova365. Jest to szczególnie odczuwalne, dla osób, które już miały do czynienia z enova365 i pracowały na wersji okienkowej. Wersja web jest po prostu (chociaż czasami wręcz przeciwnie) mniej ergonomiczna od wersji przeglądarkowej. Jest to typowe zjawisko wynikające z niedoskonałości technologii przeglądarek.
Druga sprawa to pewne trudności związane z wymianą danych z urządzeniem lokalnym, co zasadniczo przekłada się np. na bardziej kłopotliwą pracę z drukarkami fiskalnymi. Kolejna sprawa to cena rozwiązania. enova365 na platformie Azure jest dostępna tylko w modelu abonamentowym i w dłuższej perspektywie koszt licencji jest wyższy. Trzeba również zauważyć, że mimo iż możliwa to praca na urządzeniach typu telefon nie zawsze będzie zgodne z zasadami ergonomii. Co innego podejrzeć dane, a co innego masowo wystawiać lub kompletować zamówienia czy faktury. Przy takich potrzebach warto pomyśleć o jakimś dedykowanym rozwiązaniu takim jak np. Mobilny Handlowiec.
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw można stwierdzić, że rozwiązanie MS Azure jest doskonałym rozwiązaniem dla organizacji:
- dla których możliwa i naturalna jest praca zdalna,
- występuje wiele lokalizacji,
- występuje sezonowość i zmienia się zapotrzebowanie na liczbę dostępów,
- które nie posiadają dostatecznie bezpiecznego miejsca dla własnej infrastruktury sprzętowej,