SLIM VAT
Jak obsłużyć przepisy SLIM VAT?
Założenia, podstawa prawna
Rozwiązania przyjęte jako SLIM VAT (simple, local and modern VAT) mają uprościć prowadzenie działalności gospodarczej. Pakiet rozwiązań skupia się na czterech obszarach: prostsze fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne zasadny przeliczania kursów walut w VAT i PIT/CIT oraz pakiet korzyści finansowych dla przedsiębiorców.
Zgodnie z Ustawą z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 2419), z dniem 1 stycznia 2021 przepisy dotyczące pakietu SLIM VAT weszły w życie.
Kluczowe zmiany w obszarze VAT to przede wszystkim
- Rozliczenia w VAT faktur korygujących „in minus” bez warunku uzyskania potwierdzenia odbioru przez nabywcę.
Co to oznacza?
Dotychczas fakturę korygującą pomniejszającą podstawę opodatkowania można rozliczyć w okresie, w którym nabywca otrzymał korektę pod warunkiem posiadania przez podatnika (sprzedawcę) potwierdzenia odbioru tejże korekty. Przepisy te powodowały wiele problemów zarówno w zakresie pozyskania w odpowiednich terminach potwierdzenia jak i ustalania, w jakiej formie to potwierdzenie jest wymagane. Z kolei u nabywcy faktura korygująca powinna być ujęta w okresie, w którym nabywca ją otrzymał.
Zmiana uzależnia okres rozliczenia faktury korygującej od posiadania faktycznej dokumentacji, z której wynika, że podatnik uzgodnił z nabywcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania określone w fakturze korygującej i faktura korygująca jest zgodna z tą posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy podatnik nie posiada dokumentacji w okresie, w którym wystawił fakturę korygującą, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za ten okres rozliczeniowy, w którym uzyska tę dokumentację. Dokładniej - nie będzie konieczne uzyskanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej do rozliczenia tej faktury w VAT - wystarczające w tym przypadku będzie uzgodnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania, posiadanie dokumentacji tych uzgodnień oraz wystawienie faktury korygującej.
- Rozliczenia faktur korygujących „in plus” w rozliczeniu za okres, w którym zaistniała przyczyna korekty i wystawiono fakturę korygującą.
Co to oznacza?
Podatnicy w zależności od przyczyny korekty, a więc momentu, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania, dokonują korekty podstawy opodatkowania w rozliczeniu za okres, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia. Oznacza to, że jeżeli w momencie wystawienia faktury pierwotnej wystąpiła przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania, to fakturę korygująca należy rozliczyć w okresie wystawienia faktury pierwotnej, a jeżeli przyczyna zaistniała po wystawieniu faktury pierwotnej, to korektę należy rozliczyć w okresie w którym wystąpiła przyczyna zwiększenia podstawy.
Zmiany przepisów dotyczące SLIM VAT, jakie weszły w życie idą krok dalej i bezpośrednio wiążą moment skorygowania rozliczenia VAT z miesiącem, w którym zostanie wystawiona korekta zwiększająca wartość transakcji, bez dodatkowych warunków.
- Spójne kursy walut dla celów rozliczeń VAT i podatku dochodowego oparte o zasady obowiązujące w podatku dochodowym.
Co to oznacza?
Dotychczas do niektórych transakcji walutowych stosuje się różne kursy do przeliczenia wartości na potrzeby VAT oraz PIT(CIT). Przykładem tutaj mogą być tutaj różne usługi, np. budowlane, których wartość do VAT określa się na ostatni dzień roboczy poprzedzający wystawienie faktury, natomiast dla celów PIT(CIT) istotny jest moment wykonania usługi budowlanej. Bardzo często te dwie daty różnią się od siebie, co powoduje konieczność odrębnego ujęcia dla celów ewidencji VAT oraz ewidencji księgowej. Na podstawie zmiany przepisów podatnik może przyjąć do określenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej przeliczenie na złote zgodnie z zasadami przeliczania przychodu wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym obowiązującymi tego podatnika.
W przypadkach, dla których niemożliwe jest zastosowanie proponowanych nowych zasad przeliczania kursu, w dalszym ciągu należy stosować do przeliczania dotychczasowe rozwiązania obowiązujące w podatku VAT. W podatku dochodowym przeliczenia przychodu wyrażonego w walucie obcej na PLN, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Za moment powstania przychodu w podatku dochodowym uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego bądź wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania płatności. Jeśli jednak wcześniej zostanie wystawiona faktura bądź uregulowana należność, pierwsze z tych zdarzeń będzie determinowało powstanie przychodu podatkowego.
Pozostałe zmiany określone w ustawie:
- Wydłużenie do 6 miesięcy terminu na wywóz towarów dla zachowania stawki 0% przy opodatkowaniu zaliczek z tytułu eksportu towarów.
- Wydłużenie terminu na rozliczenie podatku naliczonego z faktury zakupu do 4 miesięcy.
- Wprowadzenie możliwości odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży.
- Podwyższenie limitu na nieewidencjonowane prezenty małej wartości z 10 PLN do 20 PLN.
- Przełożenie symboli PKWiU 2008 na symbole PKWiU 2015 w załączniku nr 15 do ustawy o VAT i w zakresie wyłączeń ze zwolnienia podmiotowego określonych w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f i g ustawy o VAT.
- Zmiany doprecyzowujące w zakresie wykazu podatników VAT (tzw. Białej listy).
- Zmiany doprecyzowujące w zakresie MPP (doprecyzowanie wartości transakcji 15 tys. PLN).
- Zmiany doprecyzowujące w zakresie nowego JPK VAT.
Obsługa zmian w programie enova365
Rozliczenie w VAT faktur korygujących
Data rozliczenia w VAT faktur korygujących zależy od wybranej definicji powstania obowiązku VAT na zakładce VAT dokumentu ewidencji (oraz elementach VAT). Określoną definicję powstania obowiązku VAT można wskazać bezpośrednio na dokumencie lub ustawić jako domyślną na definicji dokumentu ewidencji (zmiany dokonamy w Opcje - >Ewidencja dokumentów -> Definicje dokumentów). Użytkownik ma możliwość skorzystania z istniejących w bazie standardowych definicji powstania obowiązku VAT, może je edytować lub dodawać własne definicje (w Opcje -> Ewidencja VAT -> Definicje powstania obowiązku VAT).
Dodatkowo, korekty dokumentów sprzedaży mogą być domyślnie ustawiane bez daty powstania obowiązku VAT. Aby tak się stało musimy zaznaczyć parametr w konfiguracji programu. Przechodzimy do Opcje -> Ewidencja VAT -> Ogólne. Opcję Korekty sprzedaży bez daty powstania obowiązku (do uzupełnienia) zaznaczamy na TAK.
Domyślnie parametr w bazie jest odznaczony. Użytkownicy, korzystający z tej opcji, mogą odznaczyć parametr, dzięki czemu data powstania obowiązku VAT będzie się ustawiała, zgodnie ze wskazaną metodą POV.