
Schemat księgowy dla sprzedaży
Program enova365, dzięki udostępnieniu predefiniowanych elementów schematu i pozycji, daje możliwość łatwego i szybkiego zbudowania schematu księgowego dla każdego typu dokumentu w trybie uproszczonym oraz podstawowym. W niniejszym artykule omówimy schemat księgowy dla sprzedaży.
WAŻNE! Schematy księgowe oraz pozycje na schematach mogą być kopiowane poprzez czynność: Kopiuj. Ta funkcjonalność pozwala znacznie przyśpieszyć proces definiowania schematu.
Najczęstsze elementy, które należy zaksięgować w dokumencie sprzedaży to:
- rozrachunek z kontrahentem (księgowany po stronie WINIEN)
- wartość sprzedaży netto (księgowany po stronie MA)
- VAT (księgowany po stronie MA)
Płatności - Należności i Zobowiązania
Gdy z dokumentem sprzedażowym będzie związana należność, zostanie ona zaksięgowana po stronie Winien na konto rozrachunków z odbiorcami krajowymi lub rozrachunków z odbiorcami zagranicznymi, np. 200. Konto 200 powinno być kontem słownikowym ze zdefiniowanym słownikiem kontrahenci.
Reguły do księgowania będą miały następującą postać:
(1) 200 - słownik na analityce i konto rozrachunkowe.
(2) Bądź wprowadzone w sposób analityczny: konto analityczne -> Definicja analityczna.
Dla dokumentu sprzedaży może powstać również zobowiązanie, występujące w przypadku korekt sprzedaży. Zobowiązanie księgujemy również na konto Winien, ale z minusem, potocznie mówiąc korekta na minus (czerwono). Warunki w pozycjach powinny być skonstruowane tak by wyczerpywać wszystkie możliwe przypadki.
Pozycja schematu księgowego księgująca rozrachunki powinna mieć wskazany odpowiedni przedmiot księgowania oraz zaznaczony parametr: Powiąż z zapisem, co należy rozumieć jako WYMAGANE.
Szczegółowy opis rozrachunków można znaleźć w artykule.
Wartości sprzedaży netto
Dekret możemy utworzyć na dwa przykłady, za pomocą:
(1) Danych z modułu handlowego, np. jak w wersji demo, z rozbiciem na produkty, usługi oraz towary.
(2) Bez modułu handlowego z wykorzystaniem mechanizmu opisu analitycznego
Pozycja księgująca wartość netto sprzedaży zdefiniowana jest w oparciu o opis analityczny dokumentu. Jeśli w opisie analitycznym dokumentu pojawi się element o wymiarze 7, to wartość tego elementu zostanie zaksięgowana po stronie Ma konta wskazanego w pozycji symbol opisu analitycznego tego elementu.
Wprowadzając dokument w Ewidencja dokumentu -> Dokumenty -> Sprzedaż -> Opis analityczny należy wpisać wymiar opisu 7 i wybrać odpowiednie konto (tu z zespołu 7). Kwota podstawiająca się w polu w linii opisu jest pobierana domyślnie z wartości netto dokumentu. Można ją zmodyfikować.
WAŻNE! Jeżeli po wprowadzeniu opisu analitycznego do dokumentu dokonamy modyfikacji kwot dokumentu (np. w tabeli VAT) to zmiany te nie przeniosą się automatycznie na opis analityczny. Należy go wtedy zweryfikować.
WAŻNE! Należy pamiętać, aby wymiary podawane przez użytkownika na elemencie opisu analitycznego były spójne z wymiarami użytymi w schemacie księgowym. Zwyczajowo przyjmuje się, że wymiar oznaczany jest cyfrą zgodną z zespołem planu kont.
WAŻNE! Księgując opis analityczny księgujemy najczęściej na konta o numerze podanym w symbolu.
VAT
W przykładzie, w pozycjach 3 oraz 4 schematu księgowanie kwoty podatku VAT naliczonego z faktury sprzedażowej odbywa się na wskazane konta VATu bieżącego i przyszłego. Schemat porównuje datę dekretu oraz datę powstania obowiązku VAT na zakładce VAT dokumentu i odpowiednio dekretuje podatek, jako rozliczany w danym okresie lub w okresach przyszłych.
Więcej informacji na temat VAT bieżący i przyszły w następnym artykule.
Przedstawiony sposób dekretowania VAT to nie jedyna możliwość. Możemy utworzyć inne reguły np. takie, które pozwolą rozksięgować wartość podatku według stawek.