
W jaki sposób wgrać dll do enova365?
Często można napotkać sytuację, w której program wymaga instalacji różnych dodatkowych plików dll.
Zastanawiasz się jak wgrać dll do enova365? To nic trudnego, postaramy się wyjaśnić cały przebieg operacji. Przedstawimy dwie metody: (1) wgranie pliku do bazy (rekomendowany sposób postępowania) oraz (2) umieszczenie pliku w katalogu Assemblies. Dla przykładu skorzystamy z dll - OplataCukrowa.
Przygotowanie pliku do wgrania
Jeśli mamy już archiwum zawierające plik z dodatkiem, pierwszy krok, jaki musimy wykonać to rozpakowanie archiwum. Jeśli archiwum jest w rozszerzeniu .zip możemy zrobić to od razu klikając prawym przyciskiem na archiwum i klikając Wyodrębnij wszystkie:
Kolejno, wybieramy lokalizacje wyodrębnienia naszego archiwum:
Jeśli archiwum jest w innym rozszerzeniu (.rar .7z) będziemy potrzebowali do tego specjalnego programu jak Winrar czy 7z.
Teraz musimy sprawdzić, czy nasz plik nie jest zablokowany. Jeśli jest - odblokujemy go, jeśli nie jest - będziemy mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Klikamy prawym przyciskiem na plik, wybieramy opcję Właściwości:
Sekcja Zabezpieczenia -> Zaznaczamy opcję odblokuj oraz zapisujemy plik.
Pierwszy sposób - wgranie pliku do bazy
Dodatki dll możemy przechowywać w bazie danych. Funkcjonalność konfigurujemy w Narzędzia -> Opcje -> Systemowe -> Rozszerzenia (dodatki DLL). Aby wgrać nowe rozszerzenie dll (albo zaktualizować już posiadane - poprzez wgranie nowej wersji) wybieramy przycisk Dodaj/Aktualizuj rozszerzenie:
W nowootwartym oknie wybieramy lokalizację pliku oraz wskazujemy plik z rozszerzeniem dll (wcześniej przygotowany według kroku wcześniej opisanego):
Otwieramy plik. Musimy zaznaczyć checkbox Aktualizuj okienka.
- Aktualizuj okienka - dla wersji okienkowej
- Użyj na serwerze - dla wersji przeglądarkowej
Po zaznaczeniu opcji możemy zauważyć komunikat: Zmieniona lista dodatków. Konieczne ponowne uruchomienie aplikacji/ serwisu. To znaczy, że możemy już przejść do zapisywania.
Aby móc korzystać z dodatku musimy jeszcze się wylogować i zalogować ponownie lub wyłączyć i włączyć program enova365. Przy ponownym logowaniu do bazy napotkamy komunikat:
Aby w pełni poprawnie korzystać z systemu wybieramy opcję Tak. Po ponownym uruchomieniu enova365 (stanie się to automatycznie) logujemy się do bazy i możemy rozpocząć pracę z dodatkiem.
Drugi sposób - umieszczenie pliku w katalogu Assemblies
Alternatywnym sposobem umieszczenie pliku z dodatkiem w katalogu Assemblies. Wcześniej przygotowany plik (wypakowany z archiwum i odblokowany) umieszczamy w katalogu Assemblies (C:\Program Files\Common Files\Soneta\Assemblies). Ważne jest, aby program enova365 w tym momencie był wyłączony. W przeciwnym wypadku i tak zostaniemy zmuszeni wyłączyć program, inaczej nie umieśmy pliku w katalogu.
Po umieszczeniu pliku uruchamiamy enova365. Aby w pełni poprawnie korzystać z systemu wybieramy opcję Tak. Logujemy się do bazy i możemy rozpocząć pracę z dodatkiem.