Miniaturka artykułu
19-08-2021, Paulina

Plik płaski w enova365 multi

Od wersji 2001.0.0 enova365 możliwa jest weryfikacja rachunków bankowych w Wykazie podatników VAT za pomocą pliku płaskiego opublikowanego przez Ministerstwo Finansów. Weryfikacja za pomocą tej metody nie posiada ograniczenia zapytań w ciągu dnia.

Przedstawialiśmy już działanie tej metody na przykładzie w enova365 w wersji okienkowej, a dziś zajmiemy się wersją multi.

PLIK PŁASKI to kolejna ścieżka weryfikacji rachunków bankowych podatników oraz:

  • Jest to zaszyfrowany plik tekstowy, w którym Ministerstwo Finansów udostępnia całą bazę danych, zawartą w wykazie podatników VAT.
  • Zawiera informację o maskach rachunków wirtualnych pozwalających na zbudowanie na ich podstawie numeru. Dzięki czemu, możliwe jest sprawdzenie przy pomocy pliku statusu numerów rachunków wirtualnych.
  • Pozwala na masową weryfikację rachunków bankowych bez ograniczeń limitowych.
  • Plik ten wraz z jego sumą kontrolną będzie publikowany raz dziennie.
  • MF będzie przechowywać i udostępniać pliki z poprzednich dni.

Aby móc skorzystać z możliwości weryfikacji za pomocą pliku płaskiego, najpierw należy ustawić odpowiednią opcję w konfiguracji programu. Przechodzimy do Ustawień (koło zębate) -> Opcje -> Ewidencje ŚP -> Przelewy:


Ustawienia dotyczące przelewów

 

Znajdziemy tutaj nowe pola. Weryfikacja rachunków bankowych kontrahenta w wykazie podatników VAT, Metoda weryfikacji rachunków bankowych oraz Folder przechowywania plików weryfikacyjnych. Metoda weryfikacji rachunków bankowych pozwala na wskazanie metody, za pomocą której weryfikowane będą rachunki poprzez mechanizmy działające w tle tj. podczas przygotowywania i eksportu przelewów. Dodatkowo, dla czynności sprawdzających rachunek z poziomu listy Przelewów i Operacji bankowych, metoda wybierana jest na formularzu czynności.

Wybieramy Plik płaski MF oraz wskazujemy folder do przechowywania tych plików. Aby pobrać plik płaski przechodzimy do Ustawień -> Aplikacja i wybieramy Import pliku do weryfikacji rachunków bankowych:


Opcja Import pliku do weryfikacji rachunków bankowych

 

Kolejno, możemy wskazać datę aktualności na który chcemy pobrać plik, ponieważ MF przechowuje i udostępnia pliki z poprzednich dni. Wskazany także zostaje folder, który podaliśmy w konfiguracji.


Okno szczegółów

 

Po pobraniu otrzymamy informację:


Informacja o powodzeniu pobierania plików

 

W naszym folderze możemy mieć pliki z różnych dni, program jednak przy generowaniu i eksportowaniu przelewów sprawdza plik z aktualnego dnia.