
Waloryzacja podstawy zasiłków
Wprowadzenie
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego zależy od podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W praktyce jest to określony procent wymiaru takiego zasiłku. Wskaźnik ten ulega jednak okresowej zmianie – jaka więc jest jego wysokość w 2021 roku? Waloryzacja przeprowadzana jest wówczas, gdy jej wskaźnik w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego, przekracza 100%.
Waloryzacja podstawy
Zasady przeprowadzania waloryzacyjnej podwyżki podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego zostały określone w art. 19 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Wynika z nich m.in., iż ma ona miejsce wówczas, gdy wskaźnik waloryzacji obowiązujący w kwartale, na który przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego, przekracza 100%. Podstawa prawna: Obwieszczenie Prezesa ZUS Mon. Pol. z 2021 r. poz. 870.
Zgodnie z wejściem w życie wersji 2106.1.3 w programie enova zaktualizowano Współczynnik waloryzacji podstawy zasiłków, domyślnie 109,90% (od 2021-07-01).
W enova365 taką zmianę możemy znaleźć w zakładce Narzędzia -> Opcje -> Kadry i płace -> Płace -> Zasiłki ogólne.
WAŻNE! Gdybyśmy chcieli sprawdzić stawki procentowe waloryzacji podstawy za ubiegłe miesiące, lata wystarczy wybrać datę znajdującą się tuż obok współczynnika procentowego.