Deklaracja VIU-DO(1)
Wprowadzenie
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1163) w systemie enova365 (od wersji 2106.3.6) została wprowadzona możliwość przygotowania deklaracji VIU-DO(1), która dedykowana jest do rozliczenia w procedurze OSS (VAT e-commerce).
Warunki jakie muszą zostać spełnione, aby procedura OSS zadziałał zostały opisane tutaj.
WAŻNE! Rozliczenie sprzedaży w ramach OSS jest wariantem wyboru, nie przymusem. Jeżeli nie chcemy korzystać z procedury OSS możemy rejestrować podatek VAT w poszczególnych krajach unijnych, w których dokonujemy dostawy na rzecz konsumenta. Należy jednak pamiętać, że nie możemy dokonywać rozliczeń częściowo w deklaracji VAT-OSS i częściowo w deklaracjach VAT składanych w krajach.
Deklarację OSS składa się za kolejne kwartały roku kalendarzowego. Do dnia 31 października 2021 r. należy złożyć pierwszą deklarację VIU-DO(1), rozliczając się za III kwartał 2021 r. Jak zatem przebiega proces konfiguracji? Postaramy się wyjaśnić w niniejszym artykule. Zapraszamy do artykułu oraz przypominamy konfigurację oraz generowanie deklaracji VII-DO.
Konfiguracja opcji
1. Stawki procentowe
Pierwszym i kluczowym krokiem, jaki musimy dokonać by móc poprawnie wystawiać dokumenty z odpowiednimi stawkami VAT jest ich zdefiniowanie. Odpowiada za nie sekcja Definicja stawek VAT. Szerzej opisane tutaj.
2. Dodatkowa lista
Dodatkowe miejsce, lista do tworzenia dokumentów? Dlaczego nie. W Narzędzia -> Opcje wskazujemy Ewidencja VAT -> Ogólne i zaznaczamy Ewidencja dokumentów i rejestr OSS. Po przelogowaniu się do bazy danych uzyskamy nowe foldery (1) Ewidencja dokumentów OSS (2) oraz Rejestr OSS. Na dedykowane listy trafiają dokumenty związane z procedurami OSS oraz IOSS.
3. Urząd skarbowy
Następnie wskazujemy US firmy dla procedury OSS (Opcje -> Firma -> Urzędy i KRS). Urząd będzie pobierany na deklaracje.
WAŻNE! Na kartotece wybranego urzędu na zakładce Konta podatkowe w sekcji Podatek od towarów i usług w procedurach OSS/IOSS wskazujemy rachunek bankowy, na który będą realizowane wpłaty za podatek wyliczony na deklaracjach. Wpisany rachunek podpowie się na zobowiązaniu na deklaracji oraz przygotowanym do zobowiązania przelewie.
4. Numer rejestracyjny
W konfiguracji systemu Opcje -> Firma -> Dane o działalności w sekcji OSS/IOSS wprowadzamy dane rejestracyjne, które będą pobierane również do deklaracji.
Deklaracja VIU-DO (OSS)
Ostatnia prosta. Z modułu Ewidencja dokumentów wybieramy Deklaracja VIU-DO. Dane do części Ogólne pobierane są z ustawień w Opcjach (opisane powyżej). Po wskazaniu kwartału przeliczamy deklarację korzystając z przycisku Przelicz. Każda zmiana w dokumentach wpływająca na zmianę wartości na deklaracji wymaga jej ponownego przeliczenia.
WAŻNE! Deklarację możemy przygotować w dwóch wersjach: (1) roboczej (2) oraz oficjalnej. Nowa deklaracja ma domyślnie zaznaczony parametr Wersja robocza na Tak. Złożenie e-Deklaracji w wersji roboczej nie stanowi spełnienia obowiązku podatkowego. Konieczne jest przygotowanie deklaracji w wersji oficjalnej.
Zawartość deklaracji
- Sekcja C.2 - pobierane są dokumenty z Krajem wydania: Polska.
- Sekcja C.3 - pobierane są dokumenty z Krajem wydania innym niż Polska.
- Sekcja C.4 - suma całkowita kwot należnego podatku VAT.
- Sekcja C.5 - korekty wartości.
- Sekcja C.6 - saldo należnego podatku dla każdego państwa członkowskiego konsumpcji.
- Sekcja C.7 - całkowita wota należnego podatku VAT.
- Sekcja Płatności - zobowiązania i należności.