Konsola produkcyjna
Wprowadzenie
Konsola produkcyjna to dedykowany do produkcji komponent, przystosowany do pracy w warunkach hali produkcyjnej. Z uproszczonym interfejsem użytkownika i kompletem danych zebranych w jednym miejscu.
Konsola służy do rejestracji zdarzeń produkcyjnych przez pracowników produkcji, dzięki czemu pozwala śledzić zaawansowanie prac w ramach operacji.
Dostępna na licencji typu Pulpit, umożliwiającej wielostanowiskowy dostęp poprzez przeglądarkę.
Założenie konta pracownikowi
Pierwsza kwestia to logowanie do systemu, Aby było możliwe zalogowanie do konsoli należy mieć zdefiniowaną w systemie osobę rzeczywistą, która w zakładce konsola produkcyjna ma założone konto na dany login oraz hasło.
Mając dane logowania można przejść do konsoli. Przy pierwszym logowaniu do systemu pojawi się prośba o zmianę domyślnego hasła.
Przykład wraz z omówieniem poszczególnych przycisków
Górna lista zawiera filtry, dzięki którym operator może po filtrować operacje wg stanowiska, magazynu, a także zgodnie z ich stanem.
Pod filtrami mamy wyszukiwarkę umożliwiającą wyszukiwanie wg (1) kodu operacji lub (2) numeru zlecenia produkcyjnego.
Centralna część konsoli to lista operacji z informacjami o numerze zlecenia, czyli ilością do wykonania. Warto zaznaczyć że widoczne są tutaj operacje z aktywnych zleceń produkcyjnych, do których operator został jawnie przypisany oraz te do których nie jest przypisany, ale posiadane przez niego kompetencje są zgodne z tymi przypisanymi operacjami jako osoba wzorcowa, więc pozwalają na ich realizację.
Panel boczny zawiera informacje tj.: (1) lista surowców przypisanych do operacji, (2) jeśli są to lista produktów (3) oraz załączona dokumentacja techniczna.
Co ważne za pomocą dostępnych przycisków pod listami surowców czy produktów operator może wygenerować także dokumenty rozchodów surowców i przyjęcia produktów.
Na dole dostępne są przyciski akcji skutkujące zmianą stanu operacji:
- opcja dołącz - zalogowanie operatora,
- opcja opuść - wylogowanie operatora z operacji,
- raportuj - wprowadzenia wykonanej ilości,
- awaria - zgłoszenie awarii.
Mamy rozpoczętą operację krojenia materiałów (opcja ustawiona we wersji okienkowej na dokumencie, gdy tego nie zrobiliśmy w wersji przeglądarkowej możemy kliknąć przycisk Rozpocznij), natomiast sama zmiana operacji nie umożliwia nam raportowania wykonanej ilości do tej operacji, dlatego wybieramy dołącz, aby opcja ta stała się aktywna.
Tak zalogowany pracownik może wylogować się z konsoli i przejść na swoje stanowisko pracy w celu realizacji operacji. Następnie kolejny pracownik może zalogować się do konsoli, schemat identyczny. Dołączy do operacji, aby zarejestrować swój czas rozpoczęcia pracy. Wylogować się i przejść na swoje stanowisko pracy.
Każde zarejestrowanie zdarzenie jest widoczne z poziomu enova. Po wyborze konkretnego zlecenia w zakładce Planowanie mamy ewidencję zarejestrowanych zdarzeń z poziomu konsoli.