Miniaturka artykułu
02-11-2021, Agata

Zarządzanie załącznikami w enova365

Załączniki w DMS

Od wersji 2110.0.0 została dodana i rozszerzona funkcjonalność zarządzania załącznikami w module DMS.

W konfiguracji Narzędzia -> Opcje -> Systemowe dodano nową zakładkę Przechowywanie plików, która zbiera i porządkuje elementy związane z zarządzaniem załącznikami. W sekcji Ogólne można określić podstawowe parametry załączników: maksymalny rozmiar, zakazane lub dozwolone rozszerzenia. Sekcja Miejsce przechowywania plików pozwala na wskazanie gdzie będą zapisywane załączniki:

Operacyjna baza danych

Wartość domyślna. Dla oszczędności miejsca pliki mogą być przechowywane w formie skompresowanej.

Folder

Pozwala na wskazanie miejsca na udziale sieciowym lub komputerze lokalnym, w którym będą przechowywane załączniki. Możliwe jest dodatkowe zabezpieczenie folderu loginem i hasłem użytkownika Windows.

Przykład: Na dysku C tworzymy folder.

Utworzenie folderu na dysku C

 

W konfiguracji enova365 wskazujemy folder, jako miejsce przechowywania plików i podajemy ścieżkę lokalizacji na dysku. Login i hasło zostawiamy puste. Warto jednak pamiętać, że brak zabezpieczenia umożliwi podgląd, edycję lub usunięcie plików każdemu użytkownikowi z uprawnieniami do folderu.

Miejsce przechowywania załączników - folder

 

Przechodzimy do modułu DMS i tam tworzymy dokument zawierający dołączony załącznik (Asystent zapisu -> Załącznik).

Dodanie załącznika

 

Przechodzimy do utworzonego wcześniej folderu. W katalogu powstała struktura folderów, w której znajduje się dodany przez Nas załącznik. Mogą Państwo go otworzyć i zobaczyć bezpośrednio jaką treść przechowuje. My natomiast pominiemy ten krok.
WAŻNE! Struktura katalogów wskazuje na powiązanie plików z konkretnym elementem w systemie.

Dodanie załącznika do folderu

Folder zabezpieczony

Pliki także są przechowywane we wskazanym folderze na udziale sieciowym lub komputerze lokalnym, jednak są chronione przed nieuprawnionym dostępem dzięki algorytmowi szyfrującemu. Możemy także zabezpieczyć folder loginem i hasłem użytkownika Windows.

Przykład: Na dysku C tworzymy kolejny folder. Dla folderu modyfikujemy ustawienia zabezpieczeń (Właściwości -> Zabezpieczenia). Możliwość zapisu i odczytu mają wszyscy użytkownicy enova365, a pełny dostęp tylko Administratorzy uprawnienie do uruchamiania serwisowego czyszczenia załączników.

Utworzenie folderu na dysku C

 

W konfiguracji enova365 wskazujemy folder zabezpieczony jako miejsce przechowywania plików i podajemy ścieżkę do folderu. 

Miejsce przechowywania załączników - folder zabezpieczony

 

Przechodzimy do modułu DMS i tam tworzymy dokument podstawowy o definicji Pismo zawierający dołączony załącznik (Asystent zapisu -> Załącznik).

Dodanie załącznika

 

Przechodzimy do folderu zabezpieczonego. Jak widzimy powstała struktura folderów, w której znajdziemy zaszyfrowany plik. Ani jego nazwa, ani nazwy folderów nie pozwalają na zidentyfikowanie powiązania z obiektami w bazie. Samego pliku nie jesteśmy w stanie otworzyć czy edytować. Włączenie kompresji spowodowało, że plik ma rozmiar mniejszy niż źródłowy. 

Plik zaszyfrowany w folderze

Nowe czynności w zakładce

W zakładce dodano nowe czynności (Narzędzia -> Opcje -> Systemowe -> Przechowywanie plików) :

  • Przenieś pliki - pozwala na zmianę lub ujednolicenie sposobu przechowywania plików poza operacyjną bazą danych: można przenieść je do nowego folderu lub do folderu zabezpieczonego.
  • Wyczyść pliki - dostępna jeśli w konfiguracji wybrano Folder zabezpieczony. W tym przypadku skasowania załącznika z poziomu obiektu w systemie nie następuje usunięcie fizycznego pliku z dysku. Czynność pozwala na usunięcie z lokalizacji na dysku załączników skasowanych w bazie danych.