
Korekty nieobecności
W programie enova365 są następujące możliwości wykonywania korekt nieobecności:
Przy użyciu opcji Miesięcy wstecz
Jest to opcja najczęściej używana przez użytkowników programu enova365 zarówno w przypadku korygowania nieobecności jak i również elementów wynagrodzenia. Opcja ta umożliwia naliczenie bieżącej wypłaty wraz z elementami korygującymi do poprzednich okresów. Pełne rozliczenie korekty następuje w miesiącu bieżącym.
Naliczenie korekty nieobecności poprzez użycie opcji miesięcy wstecz polega na:
- przypisaniu nieobecności pracownikowi do już rozliczonego okresu lub wprowadzeniu korekty rozliczonej nieobecności,
- naliczeniu wypłaty poprzez wskazanie na formularzu Nalicz wypłaty w parametrze Miesięcy wstecz ilości miesięcy, o które ma cofnąć się program podczas naliczania wypłaty, tak aby uwzględnić wprowadzone nieobecności lub korekty nieobecności,
- przygotowaniu korekty deklaracji ZUS DRA dla miesiąca korygowanego w przypadku, gdy w miesiącu tym na deklaracji ZUS DRA była wykazana początkowo naliczona nieobecność ZUS.
WAŻNE! Często opcja miesięcy wstecz jest wykorzystywana również w przypadku, gdy należy skorygować wypłatę. Przykładowo pracownikowi została wypłacana za niska bądź za wysoka kwota premii czy nagrody lub zarejestrowano na czasie pracy dodatkowo przepracowane przez pracownika nadgodziny. Należy pamiętać, że opcja miesięcy wstecz będzie skutkować naliczeniem korygującym na bieżącej wypłacie jeżeli korygowany element wynagrodzenia w konfiguracji Narzędzia -> Opcje -> Kadry i płace -> Płace -> Elementy wynagrodzenia na zakładce Ogólne ma zaznaczony parametr Korygowany: TAK.
Przy użyciu opcji Edycja miesiąca ZUS
Jest to opcja, która umożliwia rozdzielenie na wypłacie korygującej miesiąca ZUS od miesiąca PIT. W związku z czym edycję miesiąca ZUS należy użyć w przypadku, jeżeli składniki wynagrodzenia mają zostać rozliczone w innym miesiącu ZUS niż miesiąc, w którym jest naliczana wypłata. Przy użyciu edycji miesiąca ZUS korekta jest rozliczana we wskazanym miesiącu ZUS co powoduje konieczność naliczenia korekty do deklaracji ZUS za korygowany okres.
Naliczenie korekty nieobecności poprzez użycie opcji edycja miesiąca ZUS polega na:
- przypisaniu nieobecności pracownikowi do już rozliczonego okresu lub wprowadzeniu korekty rozliczonej nieobecności,
- naliczeniu wypłaty poprzez wskazanie na formularzu Nalicz wypłaty w parametrze Edycja ‘Rozlicz. ZUS za’ opcji Tak, następnie w parametrze Rozliczenie ZUS za wybranie miesiąca wypłaty korygowanej oraz w parametrze Okres okresu wypłaty korygowanej,
- przygotowaniu korekty deklaracji ZUS DRA dla miesiąca korygowanego.
Z kodami wyrównania na ZUS RSA
Jeżeli nieobecność ma zostać skorygowana poprzez kody wyrównania należy zastosować zarówno opcję edycji miesiąca ZUS jak i opcję miesięcy wstecz. Taki sposób korekty stosujemy, gdy zmianie ulega kwota rozliczenia nieobecności (np. z 80% na 100%) natomiast nie zmienia się okres nieobecności.