Miniaturka artykułu
06-12-2021, Paulina

Polski Ład - zmiany w CIT


Wprowadziliśmy już Państwa w zmiany w obrębie PIT, a więc pora aby omówić zmiany związane z podatkiem od osób prawnych - CIT, które wprowadza Polski Ład.



Jednym z elementów tych zmian jest pakiet ulg wspierających innowację i produkcję, które mają być kierowane w stronę przedsiębiorców, aktywnie poszukujących rozwiązań usprawniających działania firm i chcących w nie inwestować oraz stale się rozwijać. Wśród wprowadzanych rozwiązań i ulg znajdziemy m.in.:


  • Ulga B+R - Podwyższono wysokość ulgi B+R do 200% kosztów kwalifikowanych związanych z zatrudnieniem pracowników, którzy realizują działalność badawczo-rozwojową.
  •  Połączenie ulgi B+R oraz IP-Box - Od stycznia 2022 r. firmy będą mogły korzystać z tych ulg równocześnie, dzięki czemu pojawi się możliwość odliczenia ulgi B+R od podstawy opodatkowania IP-Box.
  •  Ulga na prototyp - Z ulgi na prototyp będą mogli skorzystać podatnicy tworzący prototypy wprowadzający na rynek nowe produkty. Ulga pozwoli na odliczenie od podstawy obliczenia podatku 30%sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu, przy czym wartość odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć 10% dochodu osiągniętego z pozarolniczej działalności gospodarczej.
  •  Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników - Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników, będą mogli zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy, które są potrącane od dochodów (przychodów) ze stosunku pracy lub umów cywilno-prawnych, uzyskiwanych przez innowacyjnych pracowników Warunkiem odliczenia będzie poświęcenie przez danego pracownika co najmniej 50% ogólnego czasu pracy bezpośrednio na realizację działalności B+R w danym miesiącu.
  •  Ulga na robotyzację - Umożliwi firmom, które zdecydują się na zakup i instalację robota przemysłowego, na odliczenie od dochodu 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację.
Innym istotnym i wzbudzającym spore kontrowersje zagadnieniem, które pojawiło się w Polskim Ładzie w obszarze CIT jest kwestia podatku minimalnego. Podatek minimalny będzie stanowił dodatkowe obciążenie CIT przedsiębiorców, którzy osiągnęli w roku podatkowym stratę lub udział dochodów w przychodach nieprzekraczający 1%. Minimalny podatek dochodowy będzie się składał z dwóch części: 0,4% przychodów oraz 10% wydatków nadmiarowych.

  •  Podatek minimalny od korporacji - jest to alternatywna forma opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Skorzystać z tej opcji mogą podmioty, które ponoszą straty podatkowe z działalności operacyjnej lub wykazują niską dochodowość podatkową z tejże działalności (mowa tu o 1%).

 


Wspomniane regulacje, to tylko fragment tego, co czeka nas w obszarze CIT. Ze względu na bardzo rozbudowany charakter zmian w podatku dochodowym od osób prawnych zdecydowanie trzeba zapoznać się dokładnie z rozwiązaniami jakie wprowadza Polski Ład. Może się okazać, że koniecznym będzie zaangażowanie specjalistów z zakresu doradztwa podatkowego, którzy pomogą odnaleźć się przedsiębiorstwom w nowej rzeczywistości podatkowej.



Znamy już teorię, a jak przygotować się na zmiany w praktyce?

Trzeba mieć również na uwadze, że niektóre zmiany zaczną obowiązywać już w trakcie trwania 2022 roku, z kolei inne staną się szczególnie istotne podczas rozliczeń 2022 roku. Z tego względu zaleca się korzystać z systemów i narzędzi, gwarantujących aktualizację funkcji obsługujących zmiany przepisów na bieżąco. Mowa tutaj oczywiście o systemie enova365, którego producent gwarantuje zgodność z aktualnymi przepisami.