
Jakie zmiany czekają nas w ustawie zasiłkowej?
09
grudzień 2021
Od stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać wiele nowych i wiele zmienionych przepisów o czym wszyscy doskonale wiemy. Nowe przepisy dotyczą również ustawy zasiłkowej, będą regulować istotne kwestie dotyczące zasiłków z ZUS, które wynikają z nowelizacji ustawy zasiłkowej z 24 czerwca 2021 r. Do najważniejszych z nich należą:
- Wyższy zasiłek za okres pobytu w szpitalu - Na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku. Po zmianie zasiłek chorobowy za dni pobytu w szpitalu będzie wynosił 80% podstawy wymiaru zasiłku.
- Ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku - Nie trzeba będzie ustalać podstawy na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Obecnie podstawę wymiaru oblicza się na nowo, jeżeli przerwa w pobieraniu zasiłków wynosi co najmniej 3 miesiące kalendarzowe.
- Krótszy okres zasiłku po ustaniu ubezpieczenia - Według nowych przepisów zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia będzie można pobierać do 91 dni. Ta zasada nie będzie dotyczyła osób chorych na gruźlicę,
niezdolnych do pracy w okresie ciąży i niezdolnych do pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. Osoba, która wykorzysta zasiłek chorobowy przez maksymalny okres a nadal będzie niezdolna do pracy, będzie mogła tak jak obecnie wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Może je otrzymywać maksymalnie przez 12 miesięcy, jeśli rokuje odzyskanie zdolności do pracy po dalszym leczeniu lub rehabilitacji. - Obowiązkowy profil na PUE ZUS od 1 stycznia 2023 r - Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS będzie dotyczył wszystkich płatników składek.
- Prawo do zasiłku chorobowego dla osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym - Od stycznia 2022 r. osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czyli między innymi prowadzące działalność gospodarczą i z nimi współpracujące, nie utracą prawa do zasiłku chorobowego w sytuacji spóźnienia się z zapłatą składek. Jak wskazuje Rzecznik ZUS: „Ubezpieczenie to nie będzie już ustawało na skutek nieterminowego
opłacenia składek. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia
chorobowego również w przypadku opłacenia składek po terminie”.