Miniaturka artykułu
31-01-2022, Paulina

Jak naliczyć korektę zaliczki podatku zgodnie z rozporządzeniem MF z dnia 07.01.2022 roku?


Jak naliczyć korektę zaliczki podatku zgodnie z rozporządzeniem MF z dnia 07.01.2022 roku?

Przedstawiamy w enova365 temat związany z listami płac. Zwracamy uwagę, że aby naliczyć korektę zaliczki podatku należy zainstalować wersję 2112.3.5 enova365.


Rozporządzenie MF z dnia 07.01.22 ma zastosowanie, jeśli miesięczne przychody uzyskane przez podatnika za pośrednictwem płatnika nie przekroczą 12 800 zł, przy czym limit ten stosuje się odrębnie dla każdego źródła przychodów.


Zgodnie z rozporządzeniem, jeżeli zaliczka naliczona według zasad obowiązujących w 2021 r. tzw. zaliczka na starych zasadach byłaby korzystniejsza niż naliczona zaliczka według zasad obowiązujących w 2022 r. po wejściu w życie Polskiego Ładu tzw. zaliczka z Polskiego Ładu to należy w takiej sytuacji dokonać korekty, aby doprowadzić do korzystniejszej sytuacji.

 


Korekta wynagrodzenia - umowa o pracę

W konfiguracji w zakładce Kadry i płace -> Płace -> Elementy wynagrodzenia dodano nową definicję elementu w kategorii Dodatek o nazwie Korekta zaliczki podatku.


Nowy dodatek


Jeśli na liście nie widzimy dodatku: Korekta zaliczki podatku należy zmienić zakres na Standardowe lub Razem.


Jest to element wynagrodzenia służący do korekty wypłat z tytułu etatu z pozycją na deklaracji PIT: PIT-11 1/PIT-4R 1. Wynagrodzenia ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego... ze względu na wyliczenie różnicy w zaliczce podatku, zgodnie z rozporządzeniem MF z dnia 7 stycznia 2022 r. Element ten będzie wyliczał różnicę zaliczki wynikającą z porównania zaliczki liczonej według Polskiego Ładu obowiązującego od 01.01.2022 r., a zaliczką wyliczoną według zasad na dzień 31.12.2021 r., a następnie będzie przyjmował korzystniejszą zaliczkę podatku.


Zobaczymy jak ta teoria przełoży się na praktykę.

Pracownik dnia 10.01.2022 roku otrzymał następującą wypłatę za ubiegły miesiąc:


Szczegóły wypłaty


Następnie została przeprowadzona konwersja do wersji 2112.3.5, która umożliwia skorygowanie naliczenia zaliczki na podatek. Wersja ta automatycznie stosuje zasady rozporządzenia MF z dnia 07.01.2022r. (Ustawienie znajduje się w Narzędzia -> Opcje -> Płace -> Podatki).


W celu wykonania korekty zaliczki podatku w powyższym przykładzie zgodnie z rozp. MF z dnia 07.01.2022 r. należy na kartotece pracownika w zakładce Etat -> Dodatki lub Wypłata -> Elementy dodać dodatek Korekta zaliczki podatku za okres grudnia:


Naliczanie korekty zaliczki podatku

 

Oprócz tego, należy naliczyć ten dodatek z datą wypłaty w miesiącu, w którym była naliczona lista korygowana. Wówczas na naliczonej korekcie zaliczki podatku w zakładce Podatki pojawi się dodatkowa kolumna Podatki 2021 z naliczoną hipotetyczną zaliczką podatku według zasad obowiązujących w 2021 r. Kolumna ta pozwoli na porównanie zaliczek na podatek, gdyż rozporządzenie obliguje płatników do obliczania zaliczek na podatek na dwa sposoby:


  • według zasad obowiązujących w 2022 r. po wejściu w życie Polskiego Ładu tzw. „zaliczka z Polskiego Ładu”,
  • według zasad obowiązujących w 2021 r. tzw. „zaliczka na starych zasadach".

Dodatkowa kolumna


Widoczne będą również nowe pola w sekcji Zaliczka podatku:

Dla powyższego przykładu korekta zaliczki wyniosła 463,00 zł.


Korekta wynagrodzenia - umowy cywilnoprawne

Dla umów cywilnoprawnych w przypadku konieczności korekty zaliczki podatku za styczeń zgodnie z rozp. MF z dnia 07.01.2022 r. sytuacja jest nieco prostsza. Wystarczy zastosować storno.