Miniaturka artykułu
24-02-2022, Paulina

Od 2022 roku nie ma konieczności składania czynnego żalu w przypadku popełnienia błędu w JPK_VAT

 

Nowe przepisy, które obowiązują od 2022 roku długo można by wymieniać... Przepisy te dotyczą również plików JPK_VAT. Jedną ze zmian jest ta dotycząca czynnego żalu przy wysyłaniu korekty, gdy popełniony został błąd w JKP_VAT. Obecnie można dokonać korekty bez niego - wystarczy wysłać samą deklarację. O wprowadzenie takiego rozwiązania już od dawna apelowali przedsiębiorcy. Wypełnianie dodatkowych dokumentów zajmowało dużo czasu i wiązało się z nałożeniem na nich kolejnego obowiązku. Czasami błędy w pliku ewidencyjnym dotyczyły drobiazgów, np. brak oznaczenia GTU przy fakturach sprzedażowych czy też przypisanie niepoprawnego kodu. Przepisy regulujące prawo podatkowe są zawiłe, zatem o błędy nie jest trudno. Teraz ten obowiązek został zlikwidowany.


Znowelizowany został art. 161 KKS, który od 1 stycznia 2022 r. będzie obowiązywał w następującym kształcie:


Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.


Na mocy znowelizowanych przepisów podatnicy nie będą musieli załączać czynnego żalu do korekt jednolitego pliku kontrolnego. Istotny będzie tylko czas złożenia korekty i zapłata ewentualnego podatku, aby można było uniknąć kary...


CZYNNY ŻAL to dobrowolna forma przyznania się do winy w przypadku złamania przepisów prawa skarbowego. Polega na tym, że podatnik sam informuje naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego o popełnieniu błędu. Oczywiście oprócz przekazania wiadomości o niedopełnieniu danego obowiązku, po nim musi nastąpić uregulowanie zaległych zobowiązań wobec fiskusa. Trzeba też zaznaczyć, że skorzystać z tej opcji można jedynie, zanim organ podatkowy sam zauważy, że doszło do naruszenia przepisów. Innymi słowy, czynnego żalu nie zastosuje przedsiębiorca, u którego wykryto już popełnione wykroczenie skarbowe. Należy pamiętać, że zaległe daniny należy uiścić razem z odsetkami spowodowanymi nieterminową zapłatą.


Dzięki nowym przepisom przedsiębiorca nie musi już składać czynnego żalu zarówno przy dostrzeżeniu błędu zarówno w części deklaratywnej, jak i ewidencyjnej. Nadal jednak deklarację korygującą błąd należy złożyć przed upływem okresu powstania obowiązku zapłaty podatku. Trzeba też uregulować różnice wynikające z zapłacenia niższych danin publicznych, jeśli do nich doszło.


Obowiązujące od stycznia 2022 r. przepisy ujednolicają regulacje dotyczące dokonywania korekty błędów w deklaracjach związanych z podatkiem VAT. Przedsiębiorcy znacznie łatwiej będą mogli naprawić popełnione omyłki, bez ryzyka nałożenia na nich wysokich kar finansowych. Tak więc obecnie: błąd w JPK_VAT bez czynnego żalu.