Miniaturka artykułu
02-03-2022, Paulina

Estoński CIT w 2022 roku

Na stronie ksiegowiprzyszlosci.pl pojawił się interesujący wpis, zawierający najważniejsze informacje dotyczące Estońskiego CIT w bieżącym roku.



Przedstawiamy skrót informacji...


Estoński CIT jest stosunkowo młodym rozwiązaniem, które obecne jest w polskim systemie podatkowym od 2021 roku. Jest to specjalne rozwiązanie, które ma na celu: uprościć kwestie rozliczeniowe w spółkach i zapewnić więcej środków na inwestycje poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych. Po wejściu w życie Polskiego Ładu, przepisy związane z estońskim CIT-em, jak i wiele innych przepisów - uległy modyfikacjom.


Najważniejszą zmianą jest fakt, że po zmianie przepisów z Estońskiego CIT-u mogą korzystać: proste spółki akcyjne, spółki komandytowe oraz spółki komandytowo-akcyjne. Warunkiem jest to, że spółki te prowadzone są przez osoby fizyczne, nie posiadają podmiotów zależnych oraz zatrudniają co najmniej 3 osoby na umowę o pracę przez okres co najmniej 300 dni w roku. Zlikwidowano również limit przychodów, który wynosił wcześniej 100 mln zł, a także wymogi związane z ponoszonymi przez przedsiębiorstwo nakładami inwestycyjnymi. Do końca 2021 roku kwoty zaoszczędzone dzięki estońskiemu CIT-owi musiały być reinwestowane. Obecnie, zwłaszcza w dobie wciąż trwającej pandemii koronawirusa i związanych z tym utrudnień w tworzeniu wieloletnich strategicznych planów, nie jest to konieczne.


Kolejną zmianą jest zmiana w stawkach estońskiego CIT-u. W przypadku małych podatników (tj. podatników, którzy w ciągu roku obrotowego uzyskają przychody do maksymalnie 2 mln euro, czyli ok. 9 mln zł) wynosi ona 20% i jest pobierana wyłącznie w sytuacji, w której zdecydujemy się na wypłacenie zysku poza spółkę.


Póki pieniądze pozostają wewnątrz firmy, nie musimy płacić podatku dochodowego, a tym samym możemy zyskać dodatkowe środki m.in. na potrzeby inwestycyjne.

 

 

Całość artykułu: https://www.ksiegowiprzyszlosci.pl/artykuly/2022/2/8/Zmiany-w-estonskim-CIT-w-2022-roku