Miniaturka artykułu
14-03-2022, Paulina

Naliczanie wynagrodzeń kierowców oddelegowanych do pracy za granicę

Wprowadzenie

 

Jak informuje producent systemu enova365: Zgodnie z wejściem w życie 2 lutego 2022 e. Dyrektywy 2020/1057 (dyrektywa lex specialis) Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1057 z 15 lipca 2020 r. ustanawiająca przepisy szczególne w odniesieniu do dyrektywy 96/71/WE i dyrektywy 2014/67/UE dotyczących delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego oraz zmieniająca dyrektywę 2006/22/WE w odniesieniu do wymogów w zakresie egzekwowania przepisów oraz rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 (Dz. Urz. UE z 2020 r. L 249, s. 49) oraz ustawy z 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw likwidujące podróż służbową jako formę, w której wykonywane są zadania służbowe kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe, określając przy tym nowe zasady rozliczania ich wynagrodzeń w zakresie podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne. 

Do wynagrodzenia kierowcy wykonującego międzynarodowe przewozy drogowe stosuje się odpowiednio:

  • w zakresie ustalania podstawy wymiaru podatku dochodowego – art. 21 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – par. 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Na co wpływ mają powyższe zmiany?

  • Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pomniejszana jest o równowartość diety określonej w przepisach o podróżach służbowych, za każdy dzień pobytu za granicą - przy czym w roku 2022 nie może być niższa od kwoty równej 5 922 zł.
  • Procenty poszczególnych składek są takie same jak dla pracownika przebywającego w Polsce.
  • Wolna od podatku dochodowego jest część przychodów w kwocie odpowiadającej 30% diety określonej w przepisach o podróżach służbowych, za każdy dzień pobytu za granicą.
  • Elementy takie jak KUP, czy też kwota zmniejszająca podatek 425 zł, ulga dla klasy średniej obowiązują kierowcę oddelegowanego tak jak innych pracowników pracujących w Polsce. ​
  • Składki na PPK - liczymy jak dla pracownika nie przebywającego za granicą.
  • W sytuacji, w której pracownik w czasie doby jest w różnych krajach sprawia, że obliczając kwotę diet przyjmujemy diety w kraju docelowym.

Obsługa wyżej wymienionych przepisów w Polsce obowiązuje jako tzw. Pakiet Mobilności, a część tych przepisów została udostępniona w enova365 w wersji 2112.6.9 w ramach dodatku Pracownicy Eksportowi. Zmiany pojawiły się także w rozszerzeniu Czas Pracy, który został dostosowany do możliwości importu diet kierowców oddelegowanych w ramach tzw. Pakietu Mobilności. 

Obie dll w najnowszej wersji mogą Państwo pobrać tutaj, na dole listy. By skorzystać z rozszerzeń wymagana jest licencja na poszczególne dodatki.

Jeśli podnieśliśmy naszą wersję bazy do wersji enova365 2112.6.9, a korzystamy z dll Pracownicy Eksportowi lub/oraz Czas Pracy i chcemy obsłużyć Pakiet Mobilności - dodatki te również muszą zostać zaktualizowane do najnowszych wersji, które udostępnił producent.

Szczegóły techniczne za nami, a więc przejdźmy do konkretów.

Czas Pracy:

Dodatek przede wszystkim został dostosowany do możliwości importu diet kierowców oddelegowanych w ramach tzw. Pakietu Mobilności. 

Pracownicy Eksportowi:

W enova365 umożliwiono naliczanie wynagrodzeń dla kierowców oddelegowanych do pracy za granicę. W przypadku wykorzystania funkcjonalności obsługującej pracowników eksportowych na kartotece pracownika dodana została nowa zakładka Pracownik za granicą (podsumowanie), która zawiera informacje w jakim okresie oraz do jakiego kraju pracownik był oddelegowany, liczbę diet, wartość 1 diety i wartość diet w danym okresie. Dodatkowo zakładkę Pracownik za granicą producent rozbudował o informacje dotyczące zaszeregowania, a zakładkę Zleceniobiorca za granicą o informacje dotyczące wartości umowy.

 

Pakiet mobilności w enova365 - Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę

 

W przypadku pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę konieczne jest wskazanie rodzaju zatrudnienia jako Pracownik za granicą. Mamy wtedy dostęp do zakładek: Pracownik za granicą oraz nowej zakładki Pracownik za granicą (podsumowanie).

 

Zakładka - Pracownik za granicą - To tutaj mamy możliwość zaznaczenia opcji Pakiet mobilności na TAK. Zmiana tej opcji jest możliwa, jeśli w danym okresie czasu nie mamy wprowadzonych żadnych diet, ponieważ tabela z zestawieniem diet ulega zmianie pod pakiet mobilności.

 

W tabeli wprowadzamy diety w obrębie danego miesiąca. Możemy uwzględnić wiele wpisów, a każdy wpis musi odnosić się do innego kraju oddelegowania. Stąd poprawnym sposobem jest wprowadzanie diet na dany miesiąc razem dla poszczególnych krajów. W moim przykładzie będą to Czechy i Austria.

Niepoprawnym sposobem, który wywoła błąd i uniemożliwi zapis danych będzie próba wprowadzenia diet drugi raz dla wcześniej wybranego już kraju.

 

Dlaczego nie widzę zsumowanych wartości diet?

Kursy walut na dany okres nie zostały pobrane, dlatego nie ma możliwości podsumowania wartości diet - należy pobrać kursy walut.

 

Pakiet mobilności w enova365 - Naliczanie wypłaty etatowej

Jak to wygląda podczas naliczania wypłaty?

Po naliczeniu wypłaty, na zakładce Podatki znajduje się informacja o kwocie obniżenia podstawy opodatkowania (pakiet mobilności) - jest to wolna od od podatku dochodowego, część przychodów w kwocie odpowiadającej 30% diety określonej w przepisach o podróżach służbowych, za każdy dzień pobytu za granicą.

 

Na zakładce Składki znajdziemy informację o kwocie obniżania podstawy składek ZUS w związku z pakietem mobilności.

 

 

Pakiet mobilności w enova365 - Pracownik zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej

 

Dla zleceniobiorców sytuacja przedstawia się niemal identycznie, co w przypadku "etatowców".

Dla zleceniobiorców producent przygotował zakładkę Zleceniobiorca za granicą, na której mamy możliwość zaznaczenia opcji Pakiet mobilności na TAK. Zmiana tej opcji jest możliwa, jeśli w danym okresie czasu nie mamy wprowadzonych żadnych diet, ponieważ tabela z zestawieniem diet ulega zmianie pod pakiet mobilności.

 

W tabeli Zestawienie diet - pakiet mobilności wprowadzamy diety w obrębie danego miesiąca. Możemy uwzględnić wiele wpisów, a każdy wpis musi odnosić się do innego kraju oddelegowania. Stąd poprawnym sposobem jest wprowadzanie diet na dany miesiąc razem dla poszczególnych krajów. W moim przykładzie będą to Czechy i Austria.

Niepoprawnym sposobem, który wywoła błąd i uniemożliwi zapis danych będzie próba wprowadzenia diet drugi raz dla wcześniej wybranego już kraju.

 

Pakiet mobilności w enova365 - Naliczanie wypłaty zleceniobiorcy

Wypłatę naliczamy jak zwykle. Po naliczeniu wypłaty, na zakładce Podatki znajduje się informacja o kwocie obniżenia podstawy opodatkowania (pakiet mobilności) - jest to wolna od od podatku dochodowego, część przychodów w kwocie odpowiadającej 30% diety określonej w przepisach o podróżach służbowych, za każdy dzień pobytu za granicą.

Na zakładce Składki znajdziemy informację o kwocie obniżania podstawy składek ZUS w związku z pakietem mobilności.

 

Podsumowanie

W enova365 w ramach pakietu mobilności udostępniono obsługę części z całego założenia zmian - naliczanie wynagrodzeń kierowców oddelegowanych do pracy za granicę. Obliczenia te są możliwe tylko i wyłącznie od brutto. Nie ma możliwości obliczeń od netto i producent nie przewiduje w przyszłości wprowadzania takiej opcji.