W programie enova365 udostępniono mechanizm kontroli VAT i rozrachunków MPP (mechanizm podzielonej płatności). Przyjrzeliśmy się trochę funkcjonalności mechanizmu. Poniżej prezentujemy kilka przemyśleń.

Zastanówmy się, jak należy oznaczyć pole Kontrola VAT oraz rozliczeń MPP, rejestrując fakturę sprzedaży np. dokumentem SPT. W momencie wprowadzania tego dokumenty nie wiemy w jaki sposób nastąpi zapłata. I teraz mamy następujące przypadki:

  1. oznaczyliśmy pole na płatności i zapłata ma również oznaczone pole = nie ma problemu
  2. oznaczyliśmy pole na płatności i zapłata nie jest MPP = podczas rozliczania od strony zapłaty nie widzimy od razu płatności i musimy odznaczyć pole Zgodne z MPP, po rozliczeniu (przy standardowych ustawieniach) dostajemy jeszcze irytujący komunikat.
  3. nie oznaczyliśmy pola na płatności i zapłata nie jest MPP = nie ma problemu
  4. nie oznaczyliśmy pola na płatności, a zapłata ma oznaczone pole = podczas rozliczania od strony zapłaty nie widzimy od razu płatności i musimy odznaczyć pole Zgodne z MPP, po rozliczeniu (przy standardowych ustawieniach) dostajemy jeszcze irytujący komunikat.

W przypadku biur rachunkowych podobnie będzie również po stronie zobowiązań. Wprowadzając dokument biuro często nie wie w jaki sposób nastąpi płatność i jak ma ją oznaczyć.

Zakładam, że dziś gdy płatności MPP jest mniej lepiej nie oznaczyć pola Kontrola VAT oraz rozliczeń MPP. Irrytujący komunikat możemy wyłączyć dokonując odpowiedniej konfiguracji. A odkliknięcie filtru „Zgodne z MPP” – cóż, nikt nie mówił, że po wprowadzeniu Split Payment będzie nam w życiu łatwiej.