Miniaturka artykułu
22-03-2022, Agata

Składka zdrowotna, a kilka działalności z jedną formą opodatkowania

Wprowadzenie

W sytuacji, gdy osoba jest wspólnikiem spółki cywilnej i dodatkowo prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w ramach jednej formy opodatkowania nie musi już opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne od każdej działalności. Będzie to jedna składka ustalana od sumy dochodów albo na podstawie sumy przychodów (przy ryczałcie).

 

Właściciel

1. Połączenie - nadanie udziałów

By móc połączyć Właścicieli kluczowe jest, aby nadać "Udziały". Na kartotece Właściciela na zakładce Kadry -> Właściciel - podatek PIT należy wprowadzić nazwę bazy danych oraz ilość udziału, jaka danemu Właścicielowi przysługuje. 

 

2. Wprowadzenie niezbędnych danych

Właściciele są identyfikowani jako zgodni, jeżeli mają takie samo imię, nazwisko oraz datę urodzenia, czyli w bazie z której pobierana jest podstawa do wyliczenia składki zdrowotnej muszą być utworzone zaliczki na podatek dochodowy i w obydwu bazach musi istnieć taki sam właściciel pod względem imienia, nazwiska oraz daty urodzenia oraz muszą mieć wybraną tą samą formę opodatkowania (kartoteka właściciela Kadry -> Właściciel). Możemy to nazwać odbiciemy lustrzanym.

WAŻNE! Element wynagrodzenia musi być ustawiony na Dochód deklarowany.

 

Właściciel w pierwszej bazie wystawił dokument sprzedaży na wartość 100 000 PLN Netto. 

 

3. Efekt końcowy

Po prawidłowym wystawieniu zaliczek i połączeniu firm wg wyliczeń powinniśmy otrzymać 105 000.00 PLN za miesiąc styczeń (przychód właściciela pomniejszony o składki ZUS):

  • wartość 100 000.00 PLN z pierwszej firmy (wartość dochodu)
  • wartość 5 000.00 PLN z drugiej firmy (stawka wypłaty)