Miniaturka artykułu
24-03-2022, Agata

Ewidencja Ryczałtowa

Wprowadzenie

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi uproszczoną formę prowadzenia ewidencji podatkowej. Z tej formy opodatkowania mogą skorzystać wybrane grupy przedsiębiorców,  m.in. budowlańcy, przedstawiciele wolnych zawodów ( np. stomatolog czy psycholog). Wysokość stawki podatku uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności. Stawki ryczałtu w 2021 roku dla działalności gospodarczej wynoszą: 17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%.

Od 2022 roku obowiązują dwie nowe, obniżone stawki: 14% i 12%. O których więcej można przeczytać w artykule pt. Polski Ład - Nowe stawki przychodów w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.

Program enova365 w wersji srebrnej umożliwia prowadzenia ewidencji przychodów, po odpowiedniej konfiguracji.

Podstawowe funkcje dostępne w Ewidencji Ryczałtowej:

  • Zapisy ewidencji ryczałtowej,
  • Ewidencja VAT Zakupu i Sprzedaży,
  • Ewidencja Raportów kasowych, wyciągów bankowych, Dokumenty wewnętrzne,
  • Zaliczki na podatek ryczałtowy,
  • Rozliczenia z kontrahentami.

Konfiguracja

Konfiguracja dotycząca Ewidencji Ryczałt znajduje się w opcjach, w części dot. KPiR (Narzędzia -> Opcje -> KPIR). Pozostałe ustawienia konfiguracyjne (dot. m.in. VAT, ewidencji dokumentów) są analogiczne jak w przypadku Księgi Podatkowej.

    1. Ogólne 

W tej części należy wskazać Typ ewidencji podatkowej jako Ewidencja Ryczałt. Jest to pierwsza czynność jaką należy wykonać po założeniu bazy na wersji srebrnej. Po zapisaniu konfiguracji należy się przelogować.

 

    2. Okres obrachunkowy

Zakładając okres obrachunkowy w bazie należy zwrócić uwagę czy na okresie założony został właściwy Typ: Ewidencja Ryczałtowa. Domyślnie typ zakłada się automatycznie na podstawie ustawienia w KPIR -> Ogólne: Typ ewidencji podatkowej.

    3. Deklaracje / PIT i ryczałt

W części Ryczałt należy określić Liczbę miesięcy okresu sprawozdawczego: 1 – dla rozliczeń miesięcznych, 3 – dla rozliczeń kwartalnych.

 

Ewidencja dokumentów

Ewidencja Ryczałt wymaga ewidencjonowania dokumentów przychodowych.

Dokumenty przychodowe mogą być wprowadzane w systemie przede wszystkich poprzez dokumenty o typie: Sprzedaż oraz Polecenie księgowania. Niezależnie na własne potrzeby (np. generowania przelewów z zakupu) istnieje możliwość ewidencjonowania pozostałych dokumentów (zakupy, wyciągi bankowe, raporty kasowe, itp.).

Dokumenty wprowadza się na liście Ewidencja dokumentów -> Dokumenty poprzez dalszy wybór konkretnego dokumentu.
Na kartotece dokumentu należy wprowadzić podstawowe dane, jak numer, kontrahent, odpowiednie daty oraz wartość dokumentu.
Wyróżnikiem Ewidencji ryczałtowej jest dodatkowa zakładka: Ewidencja przychodu. Na tej zakładce, gdy w odpowiednie kolumny wprowadzimy wartości dokument przechodzi w stan Predekretowany.


Zapisy Ewidencji przychodów wprowadzone na dokumentach przenoszą się na listę: Ewidencję ryczałt i stanowią Ewidencję ryczałtową.

 

Zapisy Ewidencji ryczałtowej

Wszystkie dokumenty wprowadzone w Ewidencji Dokumentów po predekretowaniu umieszczane są automatycznie w Ewidencji Ryczałtowej. Dokumenty prezentowane są według kolejności ich wprowadzania i nadawane są im kolejno numery porządkowe.

 

Zaliczka na Podatek Ryczałtowy

Program na podstawie zapisów (przychodów) w ewidencji ryczałtowej i informacji wprowadzonej na karcie właściciela, wylicza zaliczkę na podatek ryczałtowy. Na liście Deklaracje -> Zaliczka na podatek ryczałtowy należy wybrać Nowy (Ryczałt). Przy wyborze pobierane są informacje z karty danego właściciela. Gdy dokument nie jest zatwierdzony możemy użyć funkcji Przelicz, która automatycznego przeliczania zaliczki.

WAŻNE! Usunięcie zapisu KPIR może nastąpić poprzez worker Usuń na liście Ewidencja ryczałtowa lub poprzez czynność Usuń zapis na dokumencie.