Poprawki w obszarze deklaracji PIT
Poprawki w obrębie deklaracji PIT
W obszarze deklaracji PIT w wersji 2112.6.10 naprawiony został błąd, o którym wspominaliśmy we wpisie: Uwaga na błąd, u podatników podatku dochodowego PIT, którzy rozliczają podatek z więcej niż jednej działalności na jednym wspólnym formularzu PIT.
Błąd polegał na niepoprawnym ujęciu na zaliczce podatku dochodowego wg skali i liniowego różnicy remanentowej w działalnościach powiązanych w przypadku wystąpienia różnicy remanentowej w głównej działalności.
W takiej sytuacji różnica remanentowa oprócz uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów dla głównej działalności, była również błędnie ujmowana w kosztach dla działalności powiązanych. W wersji 2112.6.10 różnica remanentowa jest uwzględniania tylko dla tej działalności, w której wystąpiła.
Oprócz tego, na formularzu zaliczki na podatek ryczałtowy poprawiony został błąd uniemożliwiający edycję wartości składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku pobierania tych danych z obszaru kadrowo-płacowego (zaznaczony na Tak parametr Licz dane płac. PIT skala znajdujący się w konfiguracji programu Narzędzia -> Opcje -> KPiR -> Deklaracje -> PIT i ryczałt).
W takiej sytuacji podczas próby zmiany wartości składek na ubezpieczenia społeczne na formularzu zaliczki na podatek ryczałtowy w części Odliczenia od przychodu, wartość pola przywracana była do kwoty składek wyliczonych w module Kadry i płace. Aktualnie kwota składek na ubezpieczenia społeczne podlegająca odliczeniu od przychodu może być edytowana na formularzu zaliczki niezależnie od pobierania tych danych z obszaru kadrowo-płacowego.
Zgodnie z przykładem udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod linkiem: https://www.zus.pl/o-zus/o-nas/programy-transformacji-cyfrowej-zus/zmiany-od-2022-r./faq# (pytanie: "Czy będą przykłady ze stratą dochodów? W przykładach najczęściej podaje się osiągnięte dochody, brak ze stratą.
Jak będzie to wyglądać w kontekście rozliczenia rocznych dochodów?") w enova365 poprawiono na zaliczkach na podatek dochodowy wg skali i liniowo wyliczanie dochodu będącego podstawą wymiaru składki zdrowotnej w przypadku wystąpienia straty w poprzednich miesiącach.
W opisanej sytuacji podstawa do wyliczenia składki zdrowotnej za dany miesiąc nie uwzględniała straty ze wcześniejszych zaliczek, co mogło powodować zawyżenie tej podstawy. Aktualnie dochód dla składki zdrowotnej wyliczany jest jako przychody narastająco - koszty narastająco - suma dochodów z poprzednich miesięcy.
Uwaga! W przypadku wystąpienia u właściciela straty, konieczne jest zweryfikowanie naliczonych w programie zaliczek za okres od stycznia 2022.