Miniaturka artykułu
18-05-2022, Jakub

Rozmieszczenie towarów w magazynie

Wprowadzenie

Sposób rozmieszczenia towarów w magazynie ma znaczący wpływ na szybkość ich zbierania co przekłada się na szybkość realizacji zamówień. W jaki sposób rozmieszczać towary w magazynie? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. To zależy. Poniżej przedstawimy kilka aspektów tego zagadnienia. 

Stałe miejsca magazynowe

Gdy nie mamy problemów z wielkością magazynu ciekawym rozwiązaniem jest ustalenie stałych miejsc magazynowych dla każdego towaru. Takie podejście nie tylko ułatwia odnajdywanie towarów ale pozwala również na optymalizację tras w magazynie. Przy stałych miejscach wystarczy w odpowiedni sposób posortować towary na liście do zbierania aby zbierać je w efektywny sposób. 

Towary na regałach

 

Podobne obok siebie czy wręcz przeciwnie

Naturalną tendencją jest układanie podobnych towarów obok siebie. Czy to jest dobre podejście. Wyobraźmy sobie towary o różnych rozmiarach np. buty. Tutaj będziemy mogli bardzo łatwo się pomylić i wybierać nieprawidłowy rozmiar. Gdyby były w innych miejscach magazynu nie było by takiego problemu. Stosując rozwiązania technologiczne typu skanery kodów oczywiście unikniemy błędów ale przypadkowe skanowania błędnych towarów też zajmują czas i spowalniają proces. Jeszcze inny przypadek to np. kable. Jeśli mamy w ofercie identyczne kable o różnych długościach to zdecydowanie lepiej mieć je na zupełnie różnych regałach. System skieruje nas w odpowiednie miejsce, w którym od razu podejmiemy odpowiedni towar. Dodatkowo możemy zastosować identyfikację symbolami lub kolorami. W jednym z naszych rozwiązań: "BL Skaner" możemy oznaczać towary znajdujące się na jednej półce kolorowymi etykietami. Kolory są prezentowane na urządzeniu mobilnym i dzięki temu wiadomo jaki towar pobierać i można to zrobić odrobinę szybciej. 

Układanie różnych rozmiarów obok siebie może mieć jednak sens. Przykładowo gdy sprzedajemy buty hurtowo to na zamówieniach pojawi się jednocześnie wiele rozmiarów. w takim przypadku wygodniej zbierać je w jednym miejscu.

W pewnych przypadkach ustalenie stałych miejsc dla towarów nie będzie jednak dobre i warto wybrać zmienne miejsca magazynowe. 

Zmienne miejsca magazynowe

Odkładanie tego samego towaru w różne miejsca ma sens gdy nasz magazyn jest mocno zapełniony. Wówczas ten sam towar będzie mógł znajdować się w różnych miejscach bo tak łatwiej. 

Inną przesłanką może być chęć odizolowania od siebie takich samych towarów gdy pochodzą one z różnych partii czy mają różne daty ważności.

Zmienne miejsca magazynowe komplikują znacząco proces zbierania, a w zasadzie ograniczają możliwości jego optymalizacji. Tutaj trudno jest wyznaczyć optymalny sposób zbierania. Można oczywiście wykorzystywać złożone algorytmy ale problemy robią się bardzo złożone obliczeniowo i czas wyznaczenia optymalnej ścieżki może być całkiem spory w odniesieniu do czasu potrzebnego na zebranie towarów. Wówczas należałoby zastosować algorytmy przybliżone. 

Model mieszany

Ponieważ zarówno stałe jak i zmienne miejsca magazynowe mają zalety i wady być może warto zastosować wariant mieszany. Część towarów będzie miała własne miejsca, a część miejsca zmienne. Oczywiście w takim przypadku potrzebujemy odpowiednio skonstruowanych algorytmów w oprogramowaniu wspierającym kolekcjonowanie zamówień. Takie rozwiązanie być może warto zastosować gdy tylko dla części towarów musimy pilnować partii np. ze względu na daty przydatności.

Podsumowanie

Powyżej pokazano dwa podejścia do rozmieszczania towarów w magazynach. Może być ich oczywiście więcej. Tak naprawdę każda sytuacja będzie inna i inny model będzie można dopasować. Pamiętać należy, że oprócz samego doboru modelu powinniśmy mieć narzędzia, które pozwolą realizować procesy dla takiego modelu. Być może jesteśmy w stanie Państwu pomóc, doradzić, zaproponować nasze oprogramowanie. Zapraszamy do kontaktu.