PPK po czerwcowych zmianach
Czerwiec 2022 jest kolejnym miesiącem bogatym w zmiany prawne. Po nowelizacji zapisów tzw. Polskiego Ładu, w życie weszła kolejna regulacja. Tym razem modyfikacji ulega funkcjonowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych, które znamy również jako PPK.
PPK to:
- Powszechny, dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku.
- Wpłaty do PPK finansuje podmiot zatrudniający i uczestnik systemu z własnych środków.
- Państwo wspiera program poprzez wpłaty powitalne dla nowego uczestnika oraz coroczne dopłaty w wysokości 240 zł.
- 20 maja 2022 r. ogłoszono nowelizację ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, a większość jej zapisów weszła w życie wraz z dniem 4 czerwca 2022 r.
Jakie zmiany wprowadzono w czerwcu 2022?
Nowe regulacje, z którymi mamy do czynienia stanowią odpowiedź na postulaty i wnioski zgłaszane przez rynek. W efekcie system PPK uproszczono oraz uregulowano. Dzięki temu nowy stan prawny uwzględnia wszystkie sugestie, które pojawiły się podczas trzyletniego okresu funkcjonowania PPK.
Najważniejszą z regulacji jest ustanowienie nowych ram czasowych wpisania pracownika do Planów. Od teraz prawo przewiduje możliwość wcześniejszego zawarcia umowy z PPK - już po 14 dniach od zatrudnienia.
Jednocześnie maksymalna data pozostała niezmienna - nadal jest nią 10 dzień miesiąca tuż po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni naszego zatrudnienia.
Ustawa w swojej nowej formie wprowadza jednocześnie nowe uprawnienia dla przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy. W efekcie PIP zyskuje podstawę prawną do ścigania wykroczeń, polegających na nakłanianiu do rezygnacji z oszczędzania w PPK.
Niezbędny do funkcjonowania systemu PPK status podmiotu zatrudniającego otrzymali także płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne, lecz wyłącznie w wypadku, w którym pracodawca lub zleceniodawca nie ma numeru identyfikacyjnego.
Ponadto, uregulowano tryb zwrotu nienależnych wpłat do PPK i ujednolicono terminy dokonywania wpłat do PPK i obowiązywania deklaracji uczestników.
enova365 2204.4.8
Oprogramowanie enova365 wychodzi naprzeciw podstawowej regulacji, zapisanej w ustawie. W efekcie system wprowadza możliwość wcześniejszego zapisania pracownika do PPK.
Wiąże się to z uruchomieniem dwóch nowych parametrów:
a) „Wg daty kwalifikacji Min” - Parametr domyślnie został ustawiony na „Tak”. Możliwa jednak jest zmiana z poziomu systemu. Efektem zastosowania tego ustawienia jest przystąpienie pracownika do PPK z datą kwalifikacji minimalnej.
b) „Wg daty kwalifikacji Max” - Parametr został domyślnie ustawiony na „Nie”. Tu również możliwa jest zmiana z poziomu systemu. Po zaznaczeniu „Tak” pracownik przystąpi do PPK z datą kwalifikacji maksymalnej.
Efektem jest zdecydowane usprawnienie ruchów w nowej formie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Proste rozwiązanie, osiągalne poprzez jedno kliknięcie, w efekcie ściąga ciężar organizacyjny z działów HR oraz księgowości.
Artykuł przygotowano na podstawie informacji dostępnych pod linkiem.