10-01-2023, Łukasz
Instrukcja obsługi - Importer JPK
1. Wprowadzenie
Dodatek Importer JPK powstał w celu umożliwienia importu danych z pliku JPK_VAT i JPK_FA do ewidencji systemu enova365. Źródło pliku może być dowolne, musi jednak być zgodne ze schemą MF dotyczącą plików JPK. Dodatek pozwala importować JPK_VAT w wersji 1, 2, 3 oraz JPK_FA w wersji 1, 2, 3, 4. Dodatek automatycznie rozpoznaje schemę wg której następuje import.
2. Instalacja dodatku
Instalację dodatku można wykonać na kilka metod. Preferowaną opcją instalacji dodatku jest umieszczenie pliku dodatku (w rozszerzeniu .dll), który otrzymali Państwo od nas do katalogu Assemblies.
Ścieżka do katalogu: C:\Program Files\Common Files\Soneta\Assemblies
Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie Państwo tutaj.
Następnym krokiem jest wgranie licencji dodatku. Szczegółowa instrukcja wygrywania licencji dodatku dostępna jest tutaj.
Po prawidłowej instalacji dodatku w Narzędzia -> Opcje pojawi się zakładka ERPIT -> Importer JPK. Szczegóły opcji dostępnych na tej zakładce znajdują się w kolejnym rozdziale.
3. Konfiguracja dodatku
Możliwe opcje:
- Procedura WNT - Zaznaczenie na TAK spowoduje włączenie obsługi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przy imporcie.
- Procedura WDT - Zaznaczenie na TAK spowoduje włączenie obsługi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przy imporcie.
- Zapisz puste dokumenty - Przy włączeniu opcji na TAK, jeśli przy imporcie wystąpią puste dokumenty (nieposiadające pozycji) zostaną one zapisane. Przy zaznaczeniu opcji na NIE podczas importu pomijane są dokumenty z pustymi pozycjami oraz wyświetlana jest informacja w Logu, które dokumenty, z jaką datą zostały pominięte z powodu pustych pozycji.
- Procedura PodzielVAT - Opcja związana z procedurą WNT.
- Czy używać niestandardowego konwertera adresu? - Opcja pozwala importować nietypowe adresy.
Standard NIP dla PL - Zaznaczone na TAK - pomijamy znak PL z pliku JPK.
Rozdzielność definicji dla kontrahentów bez NIP-u - Zaznaczone na TAK spowoduje rozszerzenie definicji o możliwość dodatkowego rozdzielenia kontrahentów bez NIP-u.
Import danych GUS-BIR - Zaznaczone na TAK spowoduje, że zaciągane są dane kontrahenta z portalu GUS dla podanego NIP-u. Uwaga: włączenie tej opcji może spowodować znaczne spowolnienie działanie funkcji importu.
- Sprzedaż. Wskazujemy, które dane chcemy importować wraz z oznaczeniem, na które definicje dokumentów ewidencji chcemy, aby dane były zapisywane. Możliwe jest również ustawienie domyślnego opisu dokumentów.
- Zakup. Wskazujemy, które dane chcemy importować wraz z oznaczeniem, na które definicje dokumentów ewidencji chcemy, aby dane były zapisywane. Możliwe jest również ustawienie domyślnego opisu dokumentów.
- Metody płatności. Mamy tutaj dwie opcje, według których możemy ustalić metody płatności dla importowanych dokumentów. Możemy ustawić domyślną metodę płatności (Czek/Gotówka/Karta/Kredyt/Pobranie/Przekaz pocztowy/Przelew/Przelew MPP/Zaliczenie pocztowe) lub wybrać opcję Na podstawie karty kontrahenta - wtedy płatność ustawiana będzie według ustalonej metody płatności dla poszczególnych kontrahentów.
4. Przebieg importu
Import plików odbywa się poprzez opcję: Plik -> Importuj zapisy -> Import Erpit JPK...
Po wybraniu opcji Import Erpit JPK pojawi się okno wyboru pliku. Wskazujemy plik, który chcemy zaimportować do systemu enova365. Importer pozwala na import jednego pliku jednocześnie.
Następnie po zatwierdzeniu pliku pojawi się okno z możliwością edycji parametrów importu. Wartości domyślne podstawiają się z konfiguracji.
Po imporcie pojawi się okno podsumowujące przebieg importu.
Zaimportowane podmioty są to nowo utworzeni kontrahenci na podstawie danych widniejących w pliku JPK lub na podstawie danych z GUS, jeśli zaznaczyliśmy odpowiednią opcję w konfiguracji.
Jeśli jakieś dokumenty istnieją już w naszej bazie, dodatek zwróci odpowiedni komunikat o ilości duplikatów.