Gospodarka magazynowa w systemie ERP

Obsługa magazynu w programie ERP sprowadza się w zasadzie do ewidencji. To coraz często za mało z punktu widzenia potrzeb nowoczesnych przedsiębiorstw. Potrzebne jest coś jeszcze, a mianowicie system do zarządzania magazynem. W skrócie WMS.

Celem wprowadzenia specjalizowanych urządzeń z uproszczonym interfejsem (kolektory danych) jest przyspieszenie, uproszczenie i wprowadzenie ścisłego obrotu magazynowego (również kontroli partii) w momencie wykonywania operacji magazynowych. Nowoczesne kolektory pozwalają na mobilne wejście między regały i wprowadzanie dokumentów przy pomocy kodów kreskowych już na poziomie kolekcji zamówienia.

Kolektory danych połączone za pomocą sieci (np. Wi-Fi) z enova365. Dostępne są także podpowiedzi głosowe. System jest w pełni konfigurowany pod potrzeby klienta.

Wdrożenie Erpit WMS pociąga za sobą zmiany jakości pracy, redukcję pomyłek i dokładne śledzenie przepływu towarów (ewidencja wykonywana jest na bieżąco bez zbędnej zwłoki). Rozwiązanie obejmuje wiele elementów, dwa podstawowe to wydanie magazynowe i przyjęcie magazynowe.

Wydanie magazynowe – przykład konfiguracji.

Proces wydania magazynowego rozpoczyna się od logowania operatora do urządzenia (kolektora) przez skanowania kodu kreskowego na identyfikatorze pracownika.

Posiadamy zamówienia do klienta, na tym etapie nie posiadamy jeszcze numerów partii przypisanych do pozycji dokumentów. Uzyskanie przez zamówienie odpowiedniego statusu powoduje pojawienie się na kolektorze zamówienia i możliwość dokonania kolekcji towarów pod zamówienie.

Istnieje możliwość wczytania zamówienia do kolekcji przy pomocy skanowania kodu kreskowego na etykiecie zamówienia.

Przy pomocy wbudowanego skanera kodów kreskowych następuje wczytanie odpowiednich towarów oraz ich numerów partii.

Proces kończy się ponownym skanowaniem etykiety co powoduje wygenerowanie Faktury w stanie „w buforze”.

Należy okleić paczkę z zamówieniem wydrukowaną etykietą z kodem kreskowym zamówienia.

Faktury mogą zawierać sygnatury wpisane kodami kreskowymi zawierającymi numer zamówienia któremu odpowiadają.